Csányi az agráriumba ömlesztené a pénzt

Az OTP Bank legalább 40 százalékra kívánja növelni piaci részesedését középtávon az agrárfinanszírozásban.

TK
2013. 08. 06. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) megkötött együttműködési megállapodás aláírása előtt emlékeztetett: tavaly a bankszektor mezőgazdaságba kihelyezett hiteleinek állománya csökkent, az OTP-é viszont 15 százalékkal emelkedett. Ez mintegy 13 százalékos részesedést jelent a banknak az ágazat finanszírozásában – mondta az MTI-nek Benedek Fülöp ügyvezető igazgató.

Csányi Sándor kiemelte: az OTP több évtizedes hagyományokkal rendelkezik a mezőgazdasági termelők finanszírozásában, de még mindig nem használta ki az e területen rendelkezésére álló lehetőségeket, és nem foglalta el azt a helyet, ami megilletné.

Győrffy Balázs, a NAK elnöke hangsúlyozta: számukra azért fontos a megállapodás az OTP Bankkal, mivel a két szervezet a továbbiakban egymás munkáját segítve, együtt kíván munkálkodni az agrárgazdaság fejlesztése érdekében.

Csányi Sándor, a Mol igazgatóságának alelnöke vezeti magyar részről a Mol-leány INA sorsáról tartandó magyar–horvát tárgyalásokat, horvát lapértesülés szerint. Emellett a Csányi irányítása alatt álló bankcsoport, az OTP állítólag indulna a horvát postabankra kiírandó tenderen – írja a Vg.hu.

Hónapok óta folynak a titkos tárgyalások a horvát kormány és Mol Nyrt. vezetése között a két fél által is ellenőrzött INA szénhidrogén-ipari csoport sorsáról – írja a Jutarnji List. Eszerint a megbeszéléseken már terítékre került minden kényes kérdés: az INA (Molnál lévő) irányítási joga, üzletpolitikája és stratégiája, az egyeztetések pedig „konstruktív légkörben” folytak.

Az INA menedzsment 2009 óta a Molé, amelynek azonban 50 százaléknál valamivel kisebb hányada van az INA-ban, amely hányadot már megkísérelt 50 százalék fölé emelni. A mintegy 44 százalékban tulajdonos horvát kormány a részvényesi arányokhoz igazodó szavazati arányt szeretne újból bevezetni.

A horvát lap szerint komoly esélye van annak is, hogy az OTP Bank ajánlatot tesz a horvátországi postabank megvásárlására. A Postanska Banka megszerezése a magyar székhelyű pénzügyi csoporté mellett a Mol horvátországi pozícióját is erősítené.

Egy 13-15 milliárd forintos zöldmezős beruházásként jön létre Mohács térségében az nagy kapacitású vágóhíd, amelynek egyik befektetője Csányi Sándor. Az OTP elnök-vezérigazgatója kedden elmondta: a vágóhíd éves kapacitása egymillió sertés lenne egy műszakban. A bankvezető közölte: a döntést a vágóhíd megépítéséről meghozták, a létesítmény területét már megvásárolták, jelenleg a tervezés folyik.

A vágóhíd-beruházásban részt vesz a Pick Szeged, valamint még egy magyar befektető, akit az elnök-vezérigazgató felhatalmazás híján nem nevezett meg. A vágóhíd felépítése csökkentené a Pick Szegednél az élősertés-szállítás költségeit, mivel közel fekszik majd az integrált alapanyag-előállításban részt vevő termelőkhöz.

Jelentős sertéstenyésztés folyik például a mohácsi térséghez közel található Bólyon, de már tárgyaltak nagy horvát sertéstenyésztőkkel is, akik szintén ott vágatnák le a sertéseket. Úgy tűnik, lehetséges a határokon átnyúló együttműködés – jegyezte meg Csányi Sándor. A bankvezető tájékoztatása szerint fejleszteni kívánják Bólyban is az állattartást, például egy kantelep létesítésével. Emellett gyarapítani kívánják a több száz integrált termelő számát – tette hozzá.

Csányi Sándor hangsúlyozta, hogy a magyar sertésszektor kifehérítésével, a feketevágások visszaszorításával például az áfa- és az egészségügyi előírások kikerülésével folytatott állattenyésztés és élelmiszer-előállítás csökkenni fog, és reményét fejezte ki, hogy a felépülő vágóhídon a második műszakra is szükség lesz.

Az elnök-vezérigazgató, valamint a minősített befolyása alatt álló Bonitás Zrt. júliusban darabonként 4668 forintos átlagáron 342 818 darab OTP-törzsrészvényt értékesített. Ezzel Csányi Sándor tulajdona az OTP Bank által kibocsátott értékpapírból 10 000 darabra csökkent. A bank azt is közölte, hogy a Bonitás 2002 Zrt., mint az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának minősített befolyása alatt álló társaság, a Budapesti Értéktőzsdén darabonként 4617 forintos átlagáron 1 350 000 darab OTP-törzsrészvényt adott el. Így a Bonitás 2002 Zrt. tulajdona az OTP Bank által kibocsátott részvényből 1 150 000 darabra (0,41 százalékra) csökkent.

Az OTP korábban azt közölte a távirati irodával, hogy Csányi Sándor és vállalkozásai hazai, elsősorban agrár- és élelmiszer-ipari beruházások finanszírozására csoportosítja át az értékesített OTP Bank-részvényekből származó bevételt. Elemzők akkor úgy vélték, a piacnak nem elég magyarázat az, hogy a 8 milliárd forinthoz közeli OTP-eladás oka Csányi portfóliójának átalakítása.

Portálunk július 21-én arról értesült, hogy az OTP elnök-vezérigazgatója visszavonulására készül. Úgy tudjuk, hogy a döntés hátterében egészségügyi probléma állhat. Csányi Sándor komoly szívműtéten esett át 2013 februárjában Németországban, és információink szerint emiatt jutott erre az elhatározásra. Az OTP Bank még aznap délután cáfolta, hogy megromlott volna Csányi Sándor egészségi állapota és visszavonulna. Azon információnkat, miszerint az elnök-vezérigazgatón idén februárban komoly szívműtétet hajtottak végre, kérdésünkre nem kívánták kommentálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.