Jól jön Vietnamnak a magyar tudás

Magyarország és Vietnam bővíti együttműködését a nukleáris energia békés felhasználásában.

WL
2013. 09. 16. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel a képzési megállapodással – amely egy tavaly kötött egyezmény kibővítésének tekinthető – Magyarország Vietnamnak azt a törekvését támogatja, hogy 2020-ban üzembe helyezhesse saját atomerőművét. Tavaly már tartottak képzéseket a paksi atomerőműben, illetve a budapesti Műegyetemen dolgozó szakemberek vietnami mérnököknek, és a vietnami fél kezdeményezte, hogy folytatódjanak a képzések, illetve növeljék a résztvevők számát.

A Sándor-palotában tartott közös sajtótájékoztatón az államfők méltatták a két ország hagyományosan jó, baráti viszonyát. Mindkét politikus hangsúlyozta annak a több mint négyezer vietnami diáknak a kiemelkedő szerepét, akik az utóbbi évtizedekben magyarországi egyetemeken tanultak, és a politikusok mellett máig követei a magyar-vietnami kapcsolatok fejlesztésének. A magyar államfő felhívta a figyelmet arra, hogy Vietnamban él a legtöbb olyan magyarul beszélő ember, aki nem magyarnak született, nem a magyar az anyanyelve.

Mind a magyar, mind a vietnami kormány javítani szeretne a két ország közötti, jelenleg 120 millió dolláros külkereskedelmi forgalmon – tájékoztatott Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője Truong Tan Sang vietnami elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő hétfői budapesti tárgyalása után.

 

Elmondta: az Országházban tartott megbeszélésen a magyar miniszterelnök és a vietnami államfő a két ország gazdasági vegyes bizottságának tűzte ki feladatul, hogy dolgozzák ki a kereskedelmi kapcsolatok bővítésének lehetőségeit. Erre elsősorban a vízgazdálkodás, az egészségügy és a mezőgazdaság területén van mód – szögezték le a tárgyaláson.

 

Orbán Viktor és Truong Tan Sang is kiemelkedőnek nevezte a két ország nukleáris képzési együttműködését, és fontosnak tartják, hogy a Keleti nyitás ösztöndíjprogram keretében minél több vietnami diák tanulhasson Magyarországon – tájékoztatott Havasi Bertalan.

Áder János elmondta: Truong Tan Sang magyarországi látogatásának célja a kapcsolatok bővítése és továbbfejlesztése. A két ország között különösen intenzív az együttműködés a gyógyszeriparban, a Richter és az Egis gyógyszergyárak termékei népszerűek és keresettek az ázsiai országban. A másik hagyományosan fontos együttműködési terület a felsőoktatás, jelenleg is 230 vietnami diák tanul magyarországi felsőoktatási intézményekben, és a magyar kormány nemrég növelte az ösztöndíjasok számát.

A két államfő jelenlétében több más egyezmény mellett átfogó vízügyi keretmegállapodást írtak alá, amely lehetővé teszi a jövőben az együttműködést például az árvízi védekezésben és a vízminőség megőrzésében. Magyarország és Vietnam azt is tervezi, hogy Hanoiban a Fővárosi Vízművek által megépített víztisztító berendezést helyeznek majd üzembe.

Áder János elismerően szólt Vietnam gazdasági teljesítményéről. Kiemelte, hogy az ázsiai ország a válság ellenére is tartósan évi 5-6 százalék körüli GDP-bővülést tud elérni, és tavaly 18 százalékkal növelte kivitelét, mára pedig a világ legnagyobb kávé- és rizsexportőre lett.

Áder János elismerően szólt Vietnam gazdasági teljesítményéről. Kiemelte, hogy az ázsiai ország a válság ellenére is tartósan évi 5-6 százalék körüli GDP-növekedést tud elérni, és tavaly 18 százalékkal növelte kivitelét, mára pedig a világ legnagyobb kávé- és rizsexportőre lett.

Kérdésre válaszolva Truong Tan Sang elmondta, hogy Magyarország Vietnam egyik legfontosabb hagyományos barátja Közép-Európában, a magyar fél segíti az ázsiai országot európai kapcsolatainak kiépítésében. Úgy fogalmazott: Magyarország „fontos folyosó” Vietnam számára az Európai Unió országainak megközelítéséhez. Hozzátette, országa is szeretné segíteni magyar partnerét abban, hogy termékeivel eljusson az ASEAN, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége piacaira.

A vietnami államfő közölte, hogy budapesti látogatására elkísérte 70 vietnami vállalat vezetője is, a keddi üzletember-találkozón keresnek majd magyar partnereket, kapcsolatokat. Truong Tan Sang hivatalos látogatásra hívta meg Áder Jánost Vietnamba, az utazás időpontját később egyeztetik.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Parlamentben fogadta a Vietnami Szocialista Köztársaság elnökét – közölte Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke. Tájékoztatása szerint a felek a két ország közötti több évtizedes baráti kapcsolatokat kiemelve, a kereskedelmi és gazdasági együttműködés erősítése mellett a parlamentek és a parlamenti bizottságok közötti kapcsolatok fontosságát hangsúlyozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.