1300 embert tesz lapátra az Alstom

Kevesebb nagy megrendelést hoz a megváltozott világgazdasági környezet.

WL
2013. 11. 06. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bemutatott „akciótervet” a gyenge növekedési forgatókönyvvel indokolta Kron. Az 1300 munkahely leépítése a cég forgalmának negyven százalékát biztosító hőerőmű ágazatának tevékenységét, valamint az informatikai és adminisztratív dolgozókat érinti. Az elnök-vezérigazgató nem zárta ki, hogy lesznek további leépítések is.

„Az 1300 munkahely, amelyről szó van, az Alstom Thermal Power bizonyos tevékenységeit érinti, az informatikát és a központi költségeket. A leépítést néhány hete indítottuk el, és jelenleg is folyamatban vannak – mondta Kron. – Hogy lesznek-e továbbiak is? Meglátjuk. Természetesen nem közölhetem az előtt, hogy nem beszéltem a szociális partnerekkel; módosítani fogjuk az ipari kapacitásunkat is ott és akkor, amikor kell, az igényeinknek megfelelő ritmusban.”

Az Alstom Hungária Zrt. közölte: a létszámleépítéseket elsősorban azokban az országokban hajtja végre a vállalat, amelyekben jelentős gyártókapacitásokkal, ebből adódóan számottevő dolgozói és adminisztratív létszámmal rendelkezik.

 

Mivel Magyarországon az Alstomnak gyártókapacitása nincs, ellenben két futó projektje – az M2-es és M4-es metróvonal szerelvényeinek szállítása és üzembe helyezése –, valamint jelentős K+F tevékenysége van, a tervezett leépítés a vállalat magyar munkavállalóit előreláthatólag nem érinti.

Az elnök arról nem szólt, hogy mely országokat érint a leépítési program, de annyit elárult: az 1300 munkahely „elsősorban Európában” van.

Az Alstom 93 ezer embert foglalkoztat a világban, ebből 18 ezret Franciaországban. A vállalat 2016-ig 1,5 milliárd eurós (445 milliárd forint) költségcsökkentéssel számol, amelyet nemcsak a munkahelyek leépítésével kíván végrehajtani, hanem tulajdona egy részének eladásával forrásbevonást is tervez 1-2 milliárdos értékben 2014-ig. Ez az Alstom Transport kisebbségi részesedésére vonatkozna, valamint „nem stratégiai tulajdonrészek” eladására.

„Nem tudom megmondani, hogy az Alstom Transport 20 vagy 30 százalékát fogjuk eladni, nem ez számít, és még kevésbé az ár, hanem az, hogy van időnk, és az érintett felek teljes bevonásával fogjuk a folyamatot elindítani” – hangsúlyozta Patrick Kron. A tőkebevonást ipari és pénzügyi partnerektől is várja a vállalat.

Jelentősen, közel harmadával csökkent az Alstom-csoport megrendelésállománya a második negyedévben éves összevetésben, elsősorban amiatt, hogy kevesebb nagy megrendelést hoz a megváltozott világgazdasági környezet. A június végével végződött negyedévben az értékesítési árbevétel 2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, és 4,58 milliárd eurót tett ki. A megrendelések 32 százalékkal, 4,07 milliárd euróval zuhantak ugyanebben az időszakban.

Az Alstom egyébként 2010-ben már elindított egy közel négyezer fős leépítési programot Európában és az Egyesült Államokban a hőerőmű-ágazatában, 2011-ben pedig a vasúti szerelvények gyártásával foglalkozó részlegénél szűnt meg 1380 munkahely.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.