Jobban kinyíltak a pénztárcák idén húsvétkor

A szállodák telt házról számoltak be, élelmiszerre és utazásra is többet költenek a családok, mint tavaly.

PR
2014. 04. 21. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kossuth Rádió G7 című műsorában Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnöke elmondta: egész évben, folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, húsvét előtt pedig természetesen az ünnephez kapcsolódó élelmiszerek ellenőrzésére fókuszál a hatóság. A NÉBIH tapasztalatai szerint évről évre egyre kevesebb az élelmiszerbotrány, ami különösen a kirívó esetekre vonatkozik, a jelölés és más egyéb hiányosságok azonban továbbra is jellemzőek – számol be a Hirado.hu.

A statisztikák szerint az éves szinten elfogyasztott sonka felét a húsvéti időszakban vásárolják a háztartások. A húskészítményekre vonatkozó ellenőrzésekkel kapcsolatban Oravecz Márton elmondta: egyre kevesebb a szándékos hamisítás, az ár azonban még mindig komoly befolyásoló erő, s a kereskedelem leköveti a fogyasztói igényeket. Ha a fogyasztói igények alacsonyak, a kereskedelemben is nagy mennyiségben fordulnak elő a rosszabb minőségű termékek. A fogyasztóknak ezért azt javasolja, inkább kisebb mennyiségben, de jó minőségű terméket vásároljanak.

A tojáspiacon egy nagyobb lebukásról szóltak idén a hírek, az egyik multicég magyar friss tojásként akart eladni valójában Lengyelországból származó szállítmányokat. Oravecz Márton arról tájékoztatott, ez kimeríti a hamisítás tényét, ezért a hatóság ezeket a termékeket megsemmisíti.

Az előző években 3-5 százalék között volt a hiányosságok aránya, az idei húsvéti ellenőrzések tapasztalatait és végső számait az ünnepek után összesíti és közli a NÉBIH. A következő nagy ellenőrzési időszak nyáron lesz, amikor megnyílnak az ideiglenes büfék, illetve a rendezvényekre kitelepülő vendéglátóhelyekre is figyelni fognak.

Oravecz Márton beszélt arról is, hogy ha minden szereplő felelősen viszonyul hozzá, akkor a magyar alapanyagok és késztermékek jó minőségűek lehetnek, hiszen a mezőgazdasági adottságaink megfelelőek ehhez, de a fogyasztói oldalon is erősíteni kell a tudatosságot. A tudatos fogyasztói magatartást a hatóság azzal is szeretné segíteni, hogy tanácsokat, élelmiszerbiztonsági ismereteket nyújt, s zöld számot is üzemeltetnek, amelyen be lehet jelenteni a panaszokat, de a pozitív híreket is szívesen fogadják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.