Budapest a második legolcsóbb főváros

A magyar fővárosnál csak Bukarestben kell kevesebbet fizetni a lakossági földgázért.

KG
2014. 05. 07. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MEKH közel egy éve publikálja a hazai és nemzetközi energiaárak összehasonlítását, honlapján minden hónapban nyomon követhető 23 ország fővárosának villamosenergia- és földgáz-végfelhasználói árainak euróban mért alakulása.

A hivatal a fogyasztókat terhelő költségek pontosabb összehasonlítása érdekében a felhasználók „teherbíró képességének” tükrében is összevetette az árakat. Így megvizsgálta, hogy egy kétkeresős, átlagos jövedelemmel rendelkező háztartás jövedelmének hány százalékát költi adott mennyiségű villamosenergia- és földgázfogyasztásra az érintett országokban.

Budapest 2013 júliusában még a második helyen végzett az összehasonlításban szereplő fővárosok között, a háztartások kizárólag Bukarestben költötték nettó jövedelmük nagyobb hányadát rezsiköltségekre. Decemberre a második rezsicsökkentésnek köszönhetően már jelentősen jobb pozíciót foglalt el Budapest, idén áprilisban pedig Bukaresten kívül Pozsonyban, Prágában, Varsóban és Lisszabonban is jövedelmük nagyobb részét voltak kénytelenek villamos energiára és földgázra fordítani a lakosok (ugyanakkora energiamennyiség megvásárlása esetén).

Az elemzés az érintett országok szolgáltatóinak és szabályozó hatóságainak adataira épül. Az árgyűjtés nemcsak a végfogyasztói árra terjed ki, hanem az egyes árelemekre is, így külön vizsgálja az energiadíjat, a rendszerhasználati (hálózati) díjakat, az energiaadót és az áfát. A vizsgált fogyasztók az egyes fővárosokra jellemző átlagos fogyasztók.

A MEKH célja, hogy azonos módszertani alapok szerint gyűjtött, azonos tartalmú és összetételű, nemzetközi végfelhasználói ár-összehasonlítás készüljön – írja közleményében a hivatal. (Az elmúlt, közel egyéves időszak adatai ezen a linken érhetők el.)

Az idei háromlépcsős rezsicsökkentéssel elsőként a gáz lett olcsóbb: az ára április 1-jétől, keddtől 6,5 százalékkal mérséklődött. A harmadik rezsicsökkentés folytatásaként az áram ára szeptembertől további 5,7 százalékkal, a távhőé pedig októbertől 3,3 százalékkal csökken.

 

A rezsicsökkentéssel eddig körülbelül 250 milliárd forint a családok zsebében maradt a szolgáltatók számlája helyett, és már áprilisban 25 százalékkal alacsonyabb fogyasztói gázárat fizetnek az emberek, mint 2012 decemberében – mondta Rogán Antal.

 

Van még tartalék az energiaszolgáltatóknál, ezért további rezsicsökkentés lehetséges – fejtette ki a Hír TV Magyarország élőben című műsorában Varga Mihály.

A rezsicsökkentés folyamatáról itt tudhat meg többet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.