Nincs politikai nyomás a Kehin

Példa nélküli az a támadás, amit a Norvég Alap kapcsán ki kell állniuk a munkatársaiknak – mondta a szervezet elnöke.

WA
2014. 07. 01. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gaál Szabolcs Barna a lap keddi számában közölt interjúban arról, hogy az elmúlt négy évben döntően a korábbi kormányzati ciklusokat érintő ügyeken dolgoztak, azt mondta: mivel 2010-ben kormányváltás volt, természetes, hogy az azóta indított vizsgálatok főként az előző kormány idején zajló ügyeket érintik, sőt számos ügy előzménye egészen a kilencvenes évekre nyúlik vissza.

Hozzátette, az elmúlt négy évben egyszer sem kapott utasítást arra, hogy mit írjon le. „Biztos furcsának hangzik ez kívülről, de az, hogy jelentéseink a kormánynak készülnek, és nem nyilvános, döntés-előkészítő anyagok, teszi igazán lehetővé, hogy mindenfajta befolyástól mentesen dolgozzunk és jelentéseinkben az igazat írjuk le” – mondta.

A Norvég Alap kapcsán kifejtette: a Kehi felállítása óta eltelt húsz évben példa nélküli az a támadás, amit ennek az ügynek a kapcsán ki kell állniuk a munkatársaiknak. „Ez egy hivatalos eljárás, a politikai csatát vívják meg másutt az érintettek” – jelentette ki.

Hangsúlyozta, a Kehi jogosult vizsgálni ezeket a szervezeteket, ez egyértelműen levezethető a jogszabályból. Arról, hogy mikorra zárulhat le a Norvég Alap vizsgálata, azt mondta: egy ilyen nagy, sok szervezetet érintő, áttekintő vizsgálat legalább három hónapot vesz igénybe.

A lapnak beszélt arról is, hogy az elmúlt négy évben csaknem száz ellenőrzést folytattak, amelynek során több mint ezer állami tulajdonú vagy azokkal kapcsolatban lévő, illetve költségvetési pénzt felhasználó céget, szervezetet ellenőriztek. A négy év alatt 118 feljelentést tettek összesen 95 milliárd forint elkövetési értékre, és mindössze három esetben nem rendeltek el nyomozást.

Gulyás Márton beismerte, valóban politikai célokra, például Lázár János elleni tüntetés szervezésére használta fel a Krétakör Alapítvány a Norvég Civil Alaptól nyert támogatást. Közben a TASZ is bejelentette, nem hajlandó együttműködni a pályázati pénzek felhasználására irányuló vizsgálatban – írta június 25-én a Magyar Nemzet.

Ismert, az egész ügyet Lázár János levele indította útjára, amelyben magyarországi politikai szervezetek külföldi pénzelése ellen tiltakozott. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal azóta elkezdte a Norvég Alapot érintő vizsgálatát, a héten a második szakaszban azt térképezik fel, hogy a támogatáshoz jutó kedvezményezettek az elnyert pénzeket mire költötték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.