Az ipari termelés volumene januárban 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz képest pedig 4,3 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint – közölte első becslését pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kiigazított adatok szerint jelentősen gyorsult a növekedés havi összehasonlításban: decemberben még 1,6 százalékkal volt kisebb a termelés a novemberinél, ezt követte a januári, 4,3 százalékos növekedés.
A munkanaphatástól megtisztított index alapján éves összevetésben is gyorsult az ipar növekedése: 7,7 százalékos volt a tavaly decemberi 4,7 százalékos emelkedés után.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta, hogy a járműgyártás mellett az energiaszektorban és a vegyiparban is a szokásosnál nagyobb növekedés lehetett az év első hónapjában. A KSH március 12-én teszi közzé a januári ipari termelésre vonatkozó második becslését.
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője kiemelte: az ipari kibocsátása a szokásos év végi lassulást követően jelentőset ugrott januárban, és éves bázison is megfigyelhető az ágazat termelésének gyorsulása.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint is erős adatnak mondható az ipari termelés januári növekedése. Hozzátette: ez megerősíti, hogy idén az ágazat teljesítménye 5-6 százalék körül fog bővülni, bár az autógyárak termelésének szezonalitása okozhat ingadozást év közben.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában szintén kiemelte: januárban a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Az ipari termelés tavaly év végi lassulása így a Takarékbank várakozásának megfelelően csak átmeneti volt















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!