Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Kevés olyan ország van a világon, ahol ne ismernék a Rubik-kockát, amely több mint négy évtizede indult hódító útjára és sikere a mai napig tart. Bizonyíték erre, hogy több mint 350 millió darab kelt belőle. Az évtizedek óta tartó csillogást azonban több jogi vita is beárnyékolta, a legutolsó, a játék védjegyével kapcsolatos immár jogerős határozat épp a napokban született. A Fővárosi Ítélőtábla – az Európai Bíróság joggyakorlatával összhangban – jogerősen jóváhagyta a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Fővárosi Törvényszék döntését, hogy törölni kell a Magyarországra is kiterjesztett Rubik-kocka-védjegyet, amely a kocka háromdimenziós alakját védje.
Mindez azt jelenti, hogy akinek megtetszik a játék, az szabadon lemásolhatja, és ha akarja, akár sorozatban is gyárthatja. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a magyar nemzeti innováció jelképét nem lehet többé kisajátítani, azt mindenki használhatja. Korábban ugyanis a védjegyjogosult angol cég jogi képviselője útján fellépett azon magyarok ellen, akik weblapjukon nemzeti jelképként megjelenítették a bűvös kockát. Ezt elégelte meg a Magyar Szellemi Tulajdonvédelmi Egyesület, amelynek kezdeményezésére döntött a Fővárosi Ítélőtábla.
De mi is az a szabadalom? Röviden: egy műszaki találmány jogi oltalma, amelyre legfeljebb húsz évig szerezhető kizárólagosság, utána a megoldás közkinccsé válik. Egy védett márka, azaz védjegy elsődleges szerepe pedig az árujelző piaci funkciók, így a márkanevek, logók védelme. Ez az oltalom korlátlan ideig fenntartható. Bizonyos esetekben egy védjegy akár háromdimenziós is lehet, gondoljunk itt a Coca-Cola jellegzetes palackjára, amelyről a fogyasztó rögtön felismeri a terméket.
A háromdimenziós védjegy azonban nem szolgálhat lejárt szabadalmak, azaz közkinccsé vált műszaki megoldások oltalmának – joggal visszaélő – kiterjesztésére. Az Európai Bíróság már korábban kimondta mind a Lego építőelem, mind a Rubik-kocka esetében, hogy önmagukban nem védhetők háromdimenziós védjeggyel. Tulajdonképpen e döntésnek szerzett érvényt Magyarországon az ítélőtábla. Sőt: a Rubik Ernő érdekeltségébe tartozó Seven Towns angol cég a Rubik-kocka színeit is megpróbálta kisajátítani, de az uniós hatóságok, majd az Európai Törvényszék sem tette ezt lehetővé.
A kockát Rubik Ernő mint fiatal egyetemi tanársegéd 1974-ben fejlesztette ki. Eredetileg tanítási segédeszköznek, amolyan szemléltető darabnak szánta, de ahogy a tárgyak térbeli mozgásán gondolkodott, maga is felismerte, hogy olyan eszközt talált fel, amely túlmutat a tanórákon. A sorozatgyártás 1977-ben kezdődött a Politechnika vállalat jóvoltából.
Ám a kereslet akkora volt, hogy a sajátos magyar ipari kapacitásokra és hiánygazdaságra jellemző módon már a cég mellett téeszek melléküzemei, kis gazdasági munkaközösségek is foglalkoztak az előállítással, de még így sem volt elég a gyártókapacitás. Exportra így semmiképpen sem lehetett számítani, a „sufnituning” pedig nem tudta a nemzetközi igényeket kielégíteni.
A találmányt pénzhiány miatt külföldön gyakorlatilag sehol sem védték le, így az a magyar szabadalmi bejelentés közzétételétől, azaz 1976. október 28-tól eleve közkincsnek számított az idegen országokban. Ezek után valóságos csoda, hogy a játékot a világ egy része Magyarországhoz és Rubik Ernőhöz köti. Csupán a szerencsének köszönhetően szerzett az ország hírnevet és némi dollárbevételt. Rubik Ernő az akkor már 120 millió eladott kocka egyharmada után kaphatott darabonként némi licencdíjat. Arra pedig senki sem gondolt időben, hogy dizájnoltalmat is lehetett volna kérni.
A bő negyven éve ipari mintának nevezett oltalom tíz esztendőre adhatott volna védelmet a külső megjelenésre, és külföldre ugyanúgy bejelenthető lett volna – hívta fel figyelmünket Pintz György európai szabadalmi ügyvivő, a Pintz és Társai Szabadalmi, Védjegy és Jogi Iroda Kft. vezetője. Mint mondta, ma már formatervezési oltalomnak nevezzük ezt az oltalmi formát, és az Európai Unióban akár 25 évig fenntartható ez a fajta – a szabadalomnál sokkal olcsóbb – külső védelem. Ráadásul a kocka tipikusan olyan termék, amelynél a külső forma védelme is jelentős eredménnyel kecsegtetett volna. Ezt a védelmet elég lett volna az előtt megkérni, mielőtt a kockát végleges alakjával kezdték el forgalmazni. E dilettantizmus ellenére miként lehetett a kocka mégis világsiker?
Egy bécsi magyar matematikus, Laczi Tibor kezébe akadt egy bűvös kocka, és megtetszett neki. Elhatározta, hogy világsikert csinál belőle. Később összefogott egy kis angol cég szintén magyar származású játékmenedzserével, Tom Kramerrel, aki a világ egyik legnagyobb játékgyárának, az Ideal Toynak ajánlotta be a terméket. Ez a vállalat rögtön rendelt a következő őszig egymillió darabot a Politechnikától. A magyar gyártó heroikus módon próbálta a rendelést teljesíteni. Az illetékesek a játék nevén is törték a fejüket. Többek között felmerült az inka kocka és a Rubik-kocka név. A játéknak végül a Rubik-kocka nevet adták (Rubik’s cube), a névhasználatért pedig fizettek a feltalálónak.
Szakértőnk szerint a Rubik név és a Made in Hungary volt az, amely Magyarországot e tekintetben híressé, a kreatív játékok Mekkájává tette. Az amerikai Ideal Toy később a magyar gyártási kapacitás nehézségei miatt az előállítás nagyobb részét már külföldről rendelte.
– Előfordult, hogy távol-keleti selejt kockát címkéztünk át magyarrá. Védelem hiányában nagyon hamar megjelentek az utánzók is, ekkor már a magyar ár drágának is bizonyult. A magyar vezetők azonban nem csökkentették az árat, mert az exportár a szocialista belföldihez volt kötve, a belföldi ár mérséklése viszont csökkentette volna a vezetők prémiumát. Ez a 22-es csapdája volt – állítja Pintz György.
Sok kicsi sokra megy alapon azért jól járt a feltaláló, és nagyon jól jártak a közvetítők. Az országnak maradandó értéket az a gesztus hozott, hogy sokan a világban Magyarországhoz kötötték a kockát. Gondolkozzunk el azon, hogy milyen hasznot hozhatott volna, ha valóban levédték volna a zseniális játékot a legtöbb országban! A kocka egyszerűségében és variációinak gazdagságában mégis megmutatta a világnak a magyar feltalálók kreativitását. Kreativitásban és készségben ma sincs hiány, de jó volna, ha az oltalmak terén nagyobb lenne a tájékozottság.
Cáfol a gyártó
Nem igaz, hogy a Rubik-kocka oltalma Magyarországon megszűnt volna, legalábbis ezt állítja a gyártó cég. A Seven Towns szerint a játék továbbra is védjegyoltalom és szerzői jogi védelem alatt áll Magyarországon, így a hasonló kockák engedély nélküli gyártása és értékesítése jogszabályt sérthet. A hatóságok döntésének szerintük semmilyen joghatása nincs arra az uniós védjegyre, amely a játék formáját és kialakítását oltalmazza, és amely Magyarországot beleértve az egész EU-ra kiterjed. „Mivel ezen védjegy érvénytelensége tekintetében jogerős döntés még nem született, a védjegyet érvényesnek és érvényesíthetőnek kell tekinteni” – írták közleményükben. A kérdéses bírósági döntés a védjegynek csak a magyarországi részét érinti, vagyis a védjegy oltalma alá tartozó egyéb országokban a nemzetközi védjegy továbbra is érvényes. A közlemény arról is szót ejt, hogy a Rubik-kocka-védjegyek jogtulajdonosa számos olyan EU-s, nemzetközi és nemzeti védjegy jogosultja, amely a Rubik-kocka formáját és jellegzetes színes kialakítását oltalmazza.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
A Margit hídnak ütközött egy uszály - videó
Lezuhant egy utasszállító repülő, sokan meghaltak + videó
5+1 kihagyhatatlan karácsonyi desszert
Bayer show - Kövér László: Mindenki szabadon eldöntheti, hogy milyen sorsot választ magának + videó
Dárdai Bence máris kenterbe veri Szoboszlait, főhet Marco Rossi feje
Teljes hátraarc: Ukrajna elveszítheti az egyik legnagyobb katonai támogatóját
Mutatjuk, miről tárgyalt Fico és Putyin Moszkvában + videó
Villámgyors és takarékos ünnepi vacsora: sajtos-almás göngyölt csirkemell
Kilencéves kisfiú is az áldozatok között a magdeburgi terrotámadásban
Szoboszlai Dominik is főszereplő volt, a Liverpool remek ajándékkal kedveskedett szurkolóinak + videó
Pressman nem teszi zsebre, amit a lehetséges utódjától kapott
Hajóbaleset történt a Margit híd közelében + videó
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.