Újabb elemmel bővül január elsején a családi kedvezmények köre, a jövő esztendő első napjától egyetlen fillér személyi jövedelemadót (szja) sem kell fizetniük a kereső tevékenységből származó jövedelmük után azoknak a nőknek, akiknek négy vagy több gyermekük van.
– Az új rendelkezések tulajdonképpen anyagi elismerést adnak több tízezer nagycsaládos anyának – mondta lapunknak a pénzügyminiszter helyettese. Az új lehetőség fontosabb részletszabályait bemutatva Tállai András államtitkár először arra hívta fel a figyelmet, hogy a kedvezmény a vér szerinti, az örökbe fogadott, valamint a már felnőtt gyermekek után is jár. Lényeges az is, hogy az élethosszig tartó szja-mentességgel párhuzamosan igénybe vehető a családi kedvezmény.
– A kettő nem zárja ki egymást. A családi kedvezményt ilyenkor az anya a munkavállalói járulékából vagy az apával megosztva érvényesítheti – mutatott rá a miniszterhelyettes, majd megjegyezte azt is, hogy az új kedvezményt – éppen úgy, mint a családi kedvezményt – már az adóelőlegből igénybe lehet venni. Az adómentesség megállapításához nyilatkozatot kell leadni a munkáltatónál. Hozzátette: a tárca számításai szerint az anyák szja-mentességével jövőre nagyjából negyvenezer nő élhet, náluk 2020-ban együttesen húszmilliárd forint körüli összeg maradhat.
Tállai András egy másik, a családok számára lényeges újításról is beszámolt. Mint kifejtette, a magánszemélyek manapság négy különböző járulékot fizetnek bruttó bérükből: a nyugdíjjárulék mellett egészségügyi pénzbeli és egészségügyi természetbeni, valamint munkaerőpiaci járulékot is le kell róniuk. A négy teher együtt 18,5 százalékot tesz ki. A maga másfél százalékos mértékével a munkaerőpiaci járulék a legkisebb tétel ugyan, ám amíg a többiből levonható a családi kedvezmény, addig ebből nem.

– Az új járuléktörvény rendelkezései nyomán július elsején a négy járulék eggyé olvad, az így létrejövő társadalombiztosítási járulék pedig 18,5 százalékos lesz, vagyis az elvonás mértéke nem változik. Ami változik, az az, hogy immár a teljes összegből le lehet vonni a családi kedvezményt – magyarázta az államtitkár. Vagyis másfél százalékkal nő a szülőknél hagyható összeg.