Ragaszkodnak a fiatalok a családi fészekhez

Szinte valamennyi uniós tagállamra igaz, hogy a nők kezdenek előbb önálló életet, számos országban a férfiak jóval tovább maradnak otthon.

Horváth Éva
2021. 08. 26. 23:02
null
Airbnb_Lakás_Koronavírus_Nincs_Turizmus. 20200331 Budapest Foto Bach Máte Magyar Nemzet Fotó: BACHPEKARYMATE
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anyagi gondok és munkaerőpiaci nehézségek hátráltatják leginkább az európai fiatalokat abban, hogy kirepüljenek a családi fészekből. Az EU statisztikai hivatala megvizsgálta, hogy átlagosan milyen életkorban hagyják el a fiatalok a szülői házat. Eszerint az uniós fiatalok átlagosan 26,4 éves korukban válnak le szüleikről, az EU egyes tagállamaiban azonban erősen eltér az átlag.
Szinte valamennyi tagállamra igaz, hogy a nők kezdenek előbb önálló életet, számos országban a férfiak jóval tovább maradnak otthon – állapítja meg az Eurostat. A Money.hu adatgyűjtéséből kiderül, hogy legkésőbb a horvátok (32,4 évesen), a szlovákok (30,9), valamint az olaszok és a máltaiak (30,2) költöznek el otthonról. A horvát átlagot a férfiak rontják, akik majdnem 35 éves korukig otthon laknak. Ezzel szemben a svédeknél már átlagosan 17,5 éves korukban, még diák­ként elköltöznek otthonról a fiatalok, de Luxemburgban (19,8) és Dániában (21,2) is meglehetősen korán kezdenek önálló életet.
A magyarok valahol a középmezőnyben helyezkednek el: 

lányaink körülbelül 26, fiaink pedig 28 éves korukban költöznek el szüleiktől, ezzel a 27 éves átlagéletkorral pedig pontosan a 13. helyen állunk.

Az EU-ban a ­férfiak átlagosan 27,4, a nők 25,4 évesen mondanak búcsút a szülő-gyermek közösségnek.
Az Eurostat statisztikai adatai alapján még azt is meg lehet állapítani, hogy azokban az országokban, ahol eleve később költöztek el otthonról a fiatalok, nagyobb életkori különbséget regisztráltak a nemek között, ahol pedig viszonylag korán hagyták el a családi fészket, ott meglehetősen kicsi volt az életkori különbség.


Míg korábban a húszas éveik elején elköltöztek otthonról a fiatalok, ez már sok helyen átcsúszik a harmincas évekre    Fotó: BACHPEKARYMATE

Mi az oka a kései kirepülésnek? S vajon miért maradnak egyre tovább otthon a fiatalok? – teszi fel a kérdést a Money.hu. A hazai és az európai statisztikai hivatal az okok között általában a munkaerőpiaci nehézségeket, a kitolódott tanulmányi időt és az anyagi gondokat sorolják fel. Ezért van, hogy míg korábban a húszas éveik elején elköltöztek otthonról a fiatalok, ez már sok helyen átcsúszik a harmincas évekre. Erre utal a KSH felmérése is, amely szerint Magyarországon a 18–34 éves magyar fiatalok 62 százaléka még nem hagyta el a szülői házat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.