Javában zajlik a technológiai modernizáció a hazai mezőgazdaságban, a termelők az idén már mintegy 62,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket. Az Agrárközgazdasági Intézet jelentése szerint az első negyedéves forgalom ötven százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A gazdálkodók 20,3 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre, ami 38 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára Facebook-posztjában jelezte: a bővülésben nagy szerepe van a precíziós gazdálkodásra történő átállást segítő pályázatnak.
Arányaiban ugyanis kifejezetten nagyot nőtt a növényvédelem és -ápolás gépeinek, a szálastakarmány betakarításához kapcsolódó gépek, a rakodógépek, egyes talajművelő eszközök, a szőlő- és gyümölcsápoló gépek értékesítése, de emelkedett a traktor- és kombájnértékesítés is.
Az AKI jelentése rámutatott arra is, hogy a magyarországi mezőgéppiacot a fokozatos fejlődés jellemzi, a hazai géppark egyre korszerűbb, ami az elmúlt években tapasztalt gépcseréknek köszönhető. A további fejlesztéseket a versenyképesség fenntartása, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság egyre szigorúbb követelményei, valamint az előttünk álló környezeti, illetve klimatikus kihívások kényszerítik ki.
Ebben a folyamatban óriási szerepet kaphat a legkorszerűbb erő- és munkagépek használata, az öntözésfejlesztés felgyorsítása, továbbá a legfejlettebb digitális technológiák alkalmazásával a precíziós gazdálkodás feltételeinek megteremtése.A mezőgazdasági gépértékesítés alakulása egyébként évek óta dinamikus növekedést mutat, 2021-ben is újabb rekord született, a mezőgazdasági gép- és alkatrészforgalom átlépte a háromszázmilliárd forintot. Az újabb rekord annak ellenére született, hogy a 2021-es év számos kihívás elé állította az agrárgéppiacot is. A szeszélyes időjárás és a járványhelyzet mellett jelentős gyártói áremelésekkel, a gyakori és kedvezőtlen euró–forint árfolyamváltozások árdrágító hatásával is számolni kellett, valamint a szállítási, gyártási és alkatrészellátási nehézségek okoztak fennakadásokat.
Az AKI szerint a gép- és az alkatrészellátás területén egyaránt folyamatos áremelkedés tapasztalható, amely hosszabb távon is fennmaradhat. Ezt a kiszámíthatatlanságot az ukrajnai helyzet tovább nehezíti, a beruházásoknál ezért nagyon előre kell gondolkodniuk a termelőknek.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Mirkó István)