Nem fél a piac magyar államadósságot vásárolni, bíznak a befektetők a magyar gazdaságban – ezt Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője mondta a VG-nek, aki szerint a piac továbbra is aktívan érdeklődik a magyar állampapírok iránt, ezért szerinte kizárható, hogy olyan adósságfinanszírozási problémáink legyenek, mint a 2008/2009-es válságot követő időszakban, amikor a Nemzetközi Valutaalap lélegeztetőgépére volt utalva Magyarország. A szakember azonban úgy véli, hogy a piac túlzottan negatívan értékeli a magyar helyzetet – olvasható a VG.hu cikkében.
Továbbra is bíznak a befektetők a magyar gazdaságban
Ahhoz, hogy ez így is maradjon, nagyon kellene az uniós megállapodás.
Több külföldi befektetővel beszélgettem, akik folyamatosan azt találgatták, hogy miért ennyire alulértékelt a magyar államadósság– idézte fel az elemző, hozzátéve, hogy az eurós állampapírok kifejezetten olcsónak tűnnek, emiatt most sokan azt fontolgatják, hogy beszállnak a piacra és állampapírt vásárolnak. Egy legutóbbi felmérésről is beszámolt a szakember, amelyből az derült ki, hogy míg a forint ellen shortolnak, addig az állampapírpiacon long pozíciókat vesznek fel a befektetők,
tehát összességében túlsúlyozzák a magyar állampapírokat a standard portfóliókhoz képest. Az elemző szerint amíg ez a helyzet áll fenn, addig semmilyen körülmények között nem beszélhetünk arról, hogy közel lennénk a 2008/2009-es válsághoz.
Kockázatok azonban így is vannak. Virovácz Péter úgy látja, hogy az idei költségvetéssel nem lesz baj, a jövő évi már nehezebb kérdés, mivel alapjaiban változott meg a makropálya ahhoz képest, a büdzsé tervezése tavasszal elkezdődött, a növekedés ugyanis biztosan alacsonyabb lesz, az infláció pedig jóval magasabban alakulhat a tervezettnél (4,1 GDP-bővüléssel számolt a kormány és 5,2 százalékos inflációval). De a kamatkiadások és a jegybank veszteségei is a vártnál jobban nőhetnek.Az ING Bank elemzője szerint ami igazán lényeges a befekteti bizalom szempontjából, hogy létrejön-e az uniós forrásokról a megállapodás az Európai Bizottsággal. Jelenleg a hitelminősítőknél és a nemzetközi befektetőknél is az az alapforgatókönyv, hogy lesz megegyezés, ami szerinte érdemi és nagyon gyors korrekciót hozna a forint esetében és az államkötvények piacán. Legutóbb a londoni Fitch Ratings erősítette meg Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek BBB szintű, befektetési ajánlású osztályzatát. A korábbi minősítés változatlanul hagyását azzal indokolta a hitelminősítő, hogy várhatóan a beruházások folytatódnak, ennek következtében – ha a körülmények nem romlanak – megmaradhat az 5 százalék körüli dinamikus gazdasági növekedés. Ennek azonban feltétele, hogy Magyarország szeptember vége felé hozzájusson az európai helyreállítási alapból járó összeghez.
Az elemző úgy kalkulált, hogy a megállapodással rövid időben belül 5, legjobb esetben pedig 10 százalékkal is erősödhet a hazai fizetőeszköz, tehát a 380-as eurójegyzésig visszaerősödhetne. A megállapodás hiányában pedig „a határ a csillagos ég”. Előbb 420-nál majd 445-nél van egy ellenállási pont. Ebben az esetben viszont már a befektetők bizalma is elillanhat.
További Gazdaság híreink
Az elemző arról is beszélt, hogy egy esetleges olasz adósságválság Magyarországra nem gyakorolna érdemi hatást, mivel a magyar piac jellemzően a német piacokat, illetve államkötvényt követi le, nem pedig a perifériákat. Az persze megint más kérdés, hogy milyen hatást gyakorolna az euróra akkor, amikor az Európai Központi Bank eleve le van maradva a kamatemelésekkel. Eddig 100 bázispontot emelt, szemben a FED-del, amely már 200-225 pont jár, tehát folyamatos nyomás alatt van az euró a dollárral szemben, ez pedig olyan magas bétájú, relatíve kockázatos országok, mint Magyarország valutáját leértékeli. Az EKB késlekedése és elhibázott monetáris politikája a magyar gazdaságra leginkább a forinton keresztül fejti ki hatását, semmint a kötvénypiacon– fogalmazott az elemző.
Borítókép: Fitch Ratings (Fotó: AFP/Cem Ozdel)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezFélelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Pályamódosítást hoz az akcióterv
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
A bankok már kínálják a munkáshitelt, elfogadták a költségvetést
Ez történt a héten a gazdaságban.
A MOHU ismertette az új lomtalanítási rendszer részleteit
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Baleset miatt áll az M5-ös
Irán sötétségbe borul
Kőkemény kvíz: a többség nem tudja pontosan, mit jelentenek valójában ezek a szavak
Szívszorító hír érkezett a magdeburgi támadással kapcsolatban
Katonai gázálarcok, hosszú folyosók: titkos óvóhelyet találtak a legendás magyar gyár alatt
„Mi a csudáról beszél a német sajtó?!” – Elon Musk teljesen kiakadt
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
7 tipp, hogy idén tökéletesen díszített mézeskalácsokat készíthess
Hansi Flick meglepő nyilatkozatot adott a Barcelona újabb veresége után
Így ütközött a kórház falának a helikopter + videó
Putyin bejelentést tett a harmadik világháborúról
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezFélelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Pályamódosítást hoz az akcióterv
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
A bankok már kínálják a munkáshitelt, elfogadták a költségvetést
Ez történt a héten a gazdaságban.
A MOHU ismertette az új lomtalanítási rendszer részleteit
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.