Úgy tűnik, hogy nem lesz elég távvezeték a megújuló energiacélok teljesítéséhez. Minderre Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán. A szakértő ismertette Massimo Battaini nyilatkozatát. A világ egyik legnagyobb nagyfeszültségű távvezetékgyártó vállalatának, a Prysmannak vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta, hogy „2026/27-ig teljesen le vagyunk kötve”.
A klímavédelmi és orosz függetlenedési törekvések miatt csúcsra járatott megújuló (elsősorban tengeri szélerőművi) beruházások egyre több hálózatfejlesztést igényelnek.
A nagyfeszültségű (különösen tengeri) távvezetékek gyártása és fektetése nyersanyagigényes, speciális szakértelmet igénylő feladat, ezért a piac koncentráltan működik: a globális kínálat 75 százalékát mindössze három vállalat biztosítja.
Hortay Olivér jelezte: a 2015 és 2020 közötti, évi hárommilliárd dolláros, világszintű új megrendelésállomány 2022-re 11 milliárd dollárra nőtt, és idén jó eséllyel el fogja érni a húszmilliárd dollárt. A növekvő igény eddig csak a költségeket (és a gyártók bevételeit) emelte, de mostanra ellátáshiánnyal is fenyeget. A jelenlegi tervek alapján, a tengeri szélerőművek bővülő kapacitása miatt, az éves magasfeszültségű távvezetékigény a 2022-es 3,9 ezer kilométerről 56,2 ezer kilométerre növekszik majd 2035-re. Az iparági előrejelzések már 2024-re kábelhiányt jósolnak, ami 2028-ig fokozódik, majd – a várható kapacitásfejlesztések miatt – enyhülhet. 2029-től a kábelekhez szükséges nyersanyagok (alumínium, réz) szűkös rendelkezésre állása válhat az elsődleges kihívássá. A becslés azzal a feltételezéssel él, hogy Kína viszont mind gyártói kapacitások, mind nyersanyag tekintetében képes lesz ellátni saját igényeit.