– A nagyszabású klímavédelmi ígéretek zsarolhatóvá tették a nyugati vezetőket, és ezt a keleti blokk kíméletlenül ki is használja – hívta fel a figyelmet a fejleményekre a közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a részletekről is beszélt.
A világ húsz legnagyobb gazdaságát tömörítő G20 csoport az olaj, a gáz, és a szén kivezetéséről tárgyalt. A korábbi évek egyre ambiciózusabb vállalásai után azonban ezúttal nem sikerült megállapodásra jutni, mert Szaúd-Arábia, Oroszország, Kína és India ellentartottak a fejlett országoknak. A szakértő szerint azon túl, hogy az eset a blokkosodás újabb aggasztó jele, egy másik fontos tanulsággal is szolgál.
– A klímameccs nem a fejlett országokban fog eldőlni. Az Európai Unió és az Egyesült Államok együttesen a globális szén-dioxid-kibocsátás mindössze ötödéért felelős, és a hozzájárulásuk aránya folyamatosan csökken. Ezzel szemben a világ emissziójának csaknem harmada már most is Kínából érkezik, India súlya pedig egymagában majdnem akkora, mint az egész unióé – magyarázta az üzletágvezető.
Azzal, hogy a nyugati politikusok egy része a klímaváltozás elleni harcot agendájának középpontjába emelte, olyan feladatot vett a nyakába, amire közvetlenül csak nagyon kis befolyása van.
Ha tehát ezek a vezetők sikereket szeretnének felmutatni a választóiknak, előbb meg kell győzniük a fejlődő országokat. Ez egészen addig, amíg a Nyugat prosperált és a Kelet ettől a fejlődéstől függött, viszonylag könnyen ment. A blokkosodással azonban a helyzet megváltozott, és a keleti országok vezetői – akik politikájukat sokkal kevésbé alapozzák a klímavédelmi ígéretekre – egyre súlyosabb árat kérnek a vállalásokért. India miniszterelnöke el is mondta, hogy az új vállalásokat csak abban az esetben fogadja el, ha a Nyugat fizet.