Átfogó elemzést tett közzé az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány a cseppfolyósított földgáz (LNG) szerepéről. Mégpedig annak apropóján, hogy az Egyesült Államok bizonytalan időre felfüggesztette az új LNG exportkapacitások engedélyezését, amely általános megütközést keltett az Európai Unióban és Washington ázsiai szövetségeseinek körében is. A hosszú elemzésnek most azt a részét ismertetjük, amely az LNG előnyeit és hátrányait szedte csokorba.
Íme, az LNG előnyei
Az előnyökről röviden és nagyon leegyszerűsítve a következőket lehet mondani: az LNG a méretgazdaságos – a cseppfolyósított földgáz hatszázszor kevesebb helyett foglal, mint gáz halmazállapotban – tengeri szállítása lehetővé teszi, hogy úgy kereskedjenek a vállalatok a gázzal, mint az olajjal. Azaz rugalmasan lehet adni-venni, bárhová eljuttatni, sőt szállítás közben is változhat a cím. (Gondoljunk bele, mekkora előny ez a vezetékes gázhoz képest!) Az LNG tehát az eladóknak és a vásárlóknak is maximális rugalmasságot biztosít, és gyorsan alkalmazkodhatnak a piaci szereplők a változó piaci körülményekhez, a gazdasági régiók változó gázigényéhez. (Igaz, a szállító hajók fogadásához, azaz a terminálok felépítéséhez, komoly beruházásokra van szükség.)
Hártányok csokorba szedve
A hátrányokat már nem lehet egy-két mondattal felsorolni. Ha az LNG teljes életciklusát nézzük (kitermelés, a tíz százalék veszteséggel járó cseppfolyósítás, a nehéz óceánjáró tankerhajók kibocsátása, a végfelhasználás), akkor az LNG nemhogy rendkívül klímaszennyező, de kétszer-háromszor szennyezőbb, mint a szén, aminek kiszorításán a fejlett világ intenzíven dolgozik. A gazdaságkutató elemzése szerint innen nézve tehát érthető Washington aggodalma:
hogyan lehet az Amerika hitelesen a globális klímavédelem élharcosa, ha közben rekordléptékekre növeli a termelést a legszennyezőbb energiahordozókban?
Ha az LNG válik a világ egyik meghatározó energiahordozójává a szállítás szempontjából nézve – amire minden esély megvan, hiszen globálisan, Kanadától Ghánáig zajlanak az export- és importfejlesztések –, az milyen hatással lesz magára a globális zöldátállásra? Hiszen ha az egész világ nagyszabású és költséges új LNG infrastruktúrára ruház be, azok a megtérülési kényszer miatt hosszú évtizedekig velünk és az energiamix részei maradnak. Az LNG tehát könnyen a klímacélok és határidők ellenségéve válhat.
Ahogy az amerikai döntés indoklásakor is felmerült: a jövedelmező exportpiac miatt az amerikai belföldi gázárak magasabbak, mint lehetnének, hiszen a gáztermelés egyre nagyobb részét kifelé irányítják az energiavállalatok. Ez a trend a jövőben fokozódhat. Itt azért érdemes megállnunk egy pillanatra: ha az Egyesült Államok aggódik, hogy drága a földgáz, mit szóljon az ugyanezt a gázt sokkal drágábban megvásárló Európa?