Ezeken a balatoni strandokon bátran fürdőzhet

Hazai természetes vizeink több mint kilencvenhat százaléka jó vagy kiváló minőségű, a balatoni strandok többségénél úgyszintén kiváló a vízminőség. A Világgazdaság listába szedte a legjobb minősítésű strandokat.

2025. 06. 19. 8:51
Illusztráció Fotó: MTI/Vasvári Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) az Európai Unió minősítési rendszere alapján nemrégiben értékelte a hazai természetes fürdővizek minőségét. A strandok minősítése az európai uniós követelményeknek megfelelően négy – a 2021–2024 – évi teljes adatsora alapján készült el. Eszerint a minősített hazai természetes fürdővizek 96,5 százaléka jó vagy kiváló minőségű. A magyarok által kedvelt balatoni strandok nagyobb része is kiváló, fürdésre alkalmas vízzel várja a vendégeket – írja a Világgazdaság.

A tavalyi évben 

288 természetes fürdővizet tartottak nyilván Magyarországon, amelyek közül 193 kiváló, 58 jó és négy tűrhető minősítést kapott. Mindössze öt strand került a kifogásolt kategóriába. 

A magyarországi természetes fürdővizek vízminőségét a nyári strandidény előtt még egyszer, majd a szezon idején havonta ellenőrzi az NNGYK. Ilyenkor minden szabadvízi strandon vízmintát vesznek. 

Többségében a kisebb tavakon kialakított strandok vízminőségével szoktak problémák adódni, a Balatonnál található strandok minősítése általában a jó vagy kiváló kategóriába esik. 

A hatóság tájékoztatása szerint idegenforgalmi szempontból kiemelt jelentőségű tavaink ‒ a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei-tó ‒ mellett található természetes fürdőhelyek többsége továbbra is kiváló besorolású. 

A nyári szezonban a legkedveltebb hazai fürdőhely a Balaton környéke, amelynek vízminőségét vizsgálva, az éves értékelések alapján a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ nagyszámú balatoni strandnak adta a legjobb minősítést – hogy melyek ezek a strandok, azokat itt olvashatja. 

 

Hogy történik az ellenőrzés?

A természetes fürdővizeket öt kategóriába sorolhatják: nem minősíthető, kifogásolt, tűrhető, jó és kiváló. Ezeket a besorolásokat a legutolsó négy fürdési idény összesített eredményei alapján, statisztikai módszerrel állapítja meg az NNGYK. Amennyiben egy strandról nincs kellő számú minta, például a fürdőhely újonnan létesült, vagy elmaradtak mintavételek, akkor a fürdővíz „nem minősíthető” megjegyzést kap, de a víz minőségét a szakemberek ettől függetlenül folyamatosan ellenőrzik.

Hamarosan kiderül, melyik a legtisztább vizű strand

Időközben megkezdődött a Balatoni Szövetség által 22. alkalommal meghirdetett Kék Hullám Zászló strandminősítés is, amelyre idén 47 balatoni strand jelentkezett. Hamarosan tehát nemcsak azt tudjuk majd, hogy melyik a legtisztább vizű strand, hanem azt is, melyik a legszínvonalasabb szabadtéri fürdő. A minősítés során 

a bizottság a parkolási viszonyokat, a vizesblokkok állapotát, tisztaságát, a strand akadálymentesítésének szintjét, a környezet állapotát, így a virágosítást, a gyep és a meder állapotát, a játszóterek minőségét, árnyékoltságát vizsgálja.

A Kék Hullám Zászló eredményét, vagyis a legjobb balatoni strand cím nyertesét július 11-én hirdetik ki.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.