Idén a Magyar Sétaszövetség tagszervezetei, a BudaStep, a Hosszúlépés. Járunk? és az Imagine Budapest úgy határoztak, a kulturális élet más szereplőivel ellentétben nem költöznek a digitális térbe, hanem erőforrásaikat a mielőbbi újraindulás előkészítésére fordítják. A sétálók visszajelzései megerősítették a döntés helyességét, a december közepén végzett felmérés szerint ugyanis a meghatározó többség szerint a városi séták varázsa csak személyesen érvényesül.
Lezárás idején is sokan kanyarodtak a Margit-sziget felé – Fotó: Mirkó István
A szervezet felmérésének eredményeiről a Magyar Turisztikai Ügynökség oldalán olvasható összefoglaló.
Eszerint a városi séták közönsége más kulturális szektorokhoz hasonlóan zömmel nőkből áll, mindössze ötödük férfi. Átlagéletkoruk 51 év, 86 százalékuk diplomával vagy doktori fokozattal rendelkezik. Több mint 90 százalékuk Budapesten és a főváros agglomerációjában él, és szinte mindannyian aktív kultúrafogyasztók.
Habár csendesebb a tér, sok fővárosit csábít az adventi dekoráció a Szent István-bazilika előtt – Fotó: MTI/Mohai Balázs
A válaszadók elsöprő többsége úgy vélekedik, hogy azonnal szeretne személyesen részt venni kulturális eseményeken, amint erre lehetőség lesz, hiszen a digitális változatok kevesebb mint tizedüknek nyújtottak megfelelő közösségi élményt. Legbiztonságosabb kulturális programnak jelenleg a városi sétákat tartják, mert védve érzik magukat a járványtól a szabadtéri programokon.
A Parlamenthez is sokan szeretnek elsétálni, ahol az ország karácsonyfája áll – Fotó: MTVA/Róka László
Erre tekintettel a Magyar Sétaszövetség szervezetei a korlátozások enyhítését követően a lehető leghamarabb újra fogják indítani városi sétáikat – jelezték.
Az idei év változásai közül a városi sétálók legnagyobb része a budapesti levegő tavaszi tisztulásának örült a legjobban, közel felük többet közlekedett gyalogosan és több időt töltött a természetben.
Gyalogosan a Széchenyi Lánchídon. Sokan élvezték a jobb levegőt – Fotó: Kurucz Árpád
Legnépszerűbb budapesti célpontok a Margit-sziget, a Várnegyed és a Gellért-hegy voltak ebben az évben. A járvány miatti változások közül legtöbben a levegő tisztaságát, az otthoni munkavégzés lehetőségét és a pesti alsó rakpart lezárását tartanák meg.
Érdekesség, hogy miközben szakmai fórumokon rendszeresen problémaként merül fel a tömegturizmus problémája, a városi sétálók örömmel látják az ide látogató külföldieket, négyötödüknek semmi kifogása nem lenne az ellen, ha ugyanannyian érkeznének Budapestre, mint a járvány előtt – derült ki a felmérésből.