A korábbinál jóval kevesebb pénzbehajtási eljárás indult 2020-ban – tudta meg a Magyar Nemzet. Lapunk kérdése nyomán a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elkészítette a tavalyi adatokat összegző statisztikát, ebből pedig az derült ki, hogy
a pénzükre váró cégek és magánszemélyek az elmúlt évben megközelítőleg 430 ezer alkalommal kérték a közjegyzők segítségét a hiányzó összegek behajtásához.
Magyarázatként hozzátehető: a hitelezők a hivatalos embereknél kérvényezhetik az úgynevezett fizetési meghagyás kiállítását, ez a dokumentum szükséges ahhoz, hogy megkezdődhessen a – nem jelzáloghitelekből fakadó – követelések hatósági beszedése.
Az adatok azt mutatják, hogy a válság nem tett különösebben jót a pénzbehajtási eljárásoknak, az ügyszám ugyanis tavaly meredeken esett. 2019-ben például százezerrel többször, nagyjából 530 ezer esetben fordultak a hitelezők a közjegyzőkhöz, de a kérelmek száma a korábbi években is jóval magasabb volt. 2017-ben 560 ezer ilyen beadvány futott be, vagyis ennyi alkalommal terelték jogi útra a hitelezők követelésük ügyét. A számottevő csökkenés – úgy tudjuk – valóban a járvány számlájára írható.
Ilyen körülmények között nehezebb volt megoldani a behajtásokat, az otthoni munkavégzés megszervezése a hitelezőknek sem mindig ment könnyen.
A közjegyzők 2010 óta vesznek részt a követelések behajtásában. Az elmúlt egy évtized tapasztalata szerint az ügyek kétharmada rendre a kiegyenlítetlen rezsi- és telefonszámlák miatt kezdődik. Kisebb-nagyobb számban a parkolási büntetések miatt indult eljárások is munkát adnak a közjegyzőknek – igaz, tavaly hosszabb ideig ingyenes volt a parkolás. A hitelkártya- és fogyasztásihitel-elmaradások szintén előfordultak, miként a tömegközlekedés bliccelői is visszatérő ügyfelek. Úgy tudjuk, tavaly is ezek a követeléstípusok adták a legtöbb a munkát.