A szíriai kormány bizonyítja, hogy a felkelők használtak vegyi fegyvert

A szíriai kormány átadta a bizonyítékokat, melyek szerint a vegyi fegyverek bevetése az ellenzéki erőkhöz kapcsolódik, nem pedig a hadsereghez.

MNO
2013. 09. 18. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedden a libanoni lapok a szíriai külügyminiszterre, Faisal Mekdadra hivatkozva azt írták: a szíriai kormány a Damaszkusszal baráti viszonyt ápoló országoknak átadta a bizonyítékokat arra nézve, hogy a vegyi fegyvert az ellenzék fegyveresei vetették be. A külügyminiszter hozzátette azt is, hogy a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá helyezése és megsemmisítése nem befolyásolja a régió erő-egyensúlyát – írja a hungarian.ruvr.ru.

Portálunk már korábban is megírta, hogy a vegyi fegyverek bevetése kizárólag a felkelőknek állhatott érdekében, méghozzá úgy, hogy mindezt Bassár al-Aszad kormányára „kenjék rá”. Többek között Szíria volt washingtoni nagykövete is – aki a nyugati sajtó által felnagyított színjátéknak tartja az USA bizonyítékait – az ellenzéki csoportokat tette felelőssé a gáztámadásért. Imád Musztafa a Kossuth Rádió Világóra című műsorában kifejtette: Amerikának tisztában kell lennie azzal, hogy nem a szíriai vezetés követte el a gáztámadást Damaszkuszban. Kiemelte, hogy a csapás egyedül az al-Kaidával rokon ellenzéki csoportoknak állhatott érdekében, akik felismerték, hogy vesztésre állnak a harcban, így csak egy nyugati beavatkozás segíthet rajtuk.

Csicsmann László is hasonló megállapításokat tett a közrádióban. A Corvinus docense szerint azok a csoportok, amelyek végrehajtották a vegyifegyver-támadást, pontosan tudták, hogy ezzel a „rezsim átlép egy olyan határt”, amely elvileg külső beavatkozást is generálhat. Ezért a szakértő szerint a vegyi fegyveres támadás kizárólag bizonyos ellenzéki csoportoknak állhatott érdekében.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő is arról beszélt, hogy a vegyifegyver-támadás a szíriai ellenzék céljait szolgálta. Szerinte az ellenzékieknek természetesen létérdeke minden civil áldozatot a kormány nyakába varrni, hiszen így őrizhetik meg a nyugati közvélemény szemében a romantikus szabadságharcosok képét. Erre azonban rácáfol az, hogy többször bebizonyosodott: az ellenzékiek sem maradnak el kegyetlenkedés terén a kormányhű katonáktól.

Ide kapcsolódik még a Zsenmin Zsipao kínai pártlap álláspontja a szíriai vegyifegyver-használatról. A lap szerint azt az Egyesült Államok és a szövetségesei a rezsimváltás törvénytelen elősegítésére kívánják felhasználni. A lap emlékeztetett arra is, hogy Szaddám Huszein iraki elnök tíz évvel ezelőtti megbuktatását azzal az ürüggyel kezdeményezték, hogy az iraki rezsim tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik.

Érdekesség, hogy felkelők korábban állítólag beismerték, hogy ők voltak a felelősek azért a komoly nemzetközi visszhangot kiváltó vegyifegyver-támadásért, amit a nyugati hatalmak Bassár el-Aszad erőinek tulajdonítottak.

Az amerikai beavatkozást nem csupán a szíriai lázadók várják régóta. Imád Musztafa, Szíria volt washingtoni nagykövete korábban közölte, hogy nincsenek illúzióik az USA-val kapcsolatban, akik szerinte folytatni fogják az al-Kaidával rokon csoportok felfegyverzését.

A fegyverekkel kapcsolatos üzlet egyébként az amerikai Huffington Post munkatársának gondolatait is megmozgatta. A lap szerint Obama nem akar háborút, de „el kell adnia a terméket”, figyelmen kívül hagyva az amerikai és a nemzetközi közvéleményt is, mert „a fegyverlobbi pisztolyt tart az elnök fejéhez” – a szerző hozzáteszi: az elmúlt 50 évben az amerikai elnökök pártállásuktól függetlenül kénytelenek voltak engedni a fegyvergyártók akaratának.

A szíriai kormányerők és a lázadók közti évek óta tartó harcok levét nem csupán a katonák és családjaik isszák meg, de a szíriai társadalom kisebbségét alkotó keresztények is. A szír ortodox egyház szent szinódusa (legfelső egyházi vezetés) mély aggodalmának adott hangot a Közel-Keleten élő keresztények üldözése miatt – jelentette hétfőn a Kathpress katolikus hírügynökség.

A szinódus Libanonban tartott éves közgyűlésének zárónyilatkozatában azokra a gyilkosságokra, pusztításokra és üldözésekre emlékeztetett, amelyeknek mindenekelőtt a keresztények esnek áldozatul. „A templomaikat és kolostoraikat felgyújtják, az intézményeiket tönkreteszik, családjaikat szétszakítják, és elűzik őket őseik földjéről” – olvasható a dokumentumban.

Az MNO korábbi cikkében már rámutatott, hogy ahová az Amerikai Egyesült Államok hadserege beteszi a lábát, ott több ezer éves élő kultúrák pusztulnak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.