Egyre újabb információk derülnek ki a HSBC bankóriás titkos számláival, azokhoz köthető bűncselekményekkel, adócsalással és pénzmosással kapcsolatban. Amint arról az MNO korábban már írt, a nemzetközi botrányban ez idáig még ismeretlen magyar állampolgárok is érintettek és Magyarországról nyitott számlákat is vezetnek. Szinte minden napra jut valami érdekesség, többek között kiderült, hogy a brit futball néhány legendája is érintett. Most éppen Nagy-Britanniában szerepel a pénzintézet a figyelem középpontjában, mivel a tavalyi üzleti év lezárása és profitjelentése kapcsán sok más is kiderült.
A kiszivárgott dokumentumok alapján a The Telegraph kiderítette, hogy az angliai Derbyben született Stuart Gulliver a HSBC Bank hétfőn bemutatott éves beszámolója alapján ellentmondásos helyzetbe került a nemzetközi pénzintézet genfi székhelyű, elsősorban magánügyfeleket kezelő bankja kapcsán, mivel kiderült, hogy egyike volt az ügyfeleknek, a számláján mintegy 5 millió fontot tartott.
Gigantikus adócsalási botrányba keveredett a legnagyobb brit bank
Bőröndben cipelték a pénzt az HSBC fiókjába
Kavarog az óriásbank gigabotránya, magyarok is érintettek
HSBC-botrány: sötét alakok társaságában világsztárok
Új Snowden születik: Hervé Falciani
A CIA segíthette a HSBC-t leleplező Falcianit?
A bankvezér az ismeretlen tulajdonos által birtokolt, panamai Worcester Equities Inc. számláján haszonélvezőként volt feltüntetve. A bankszámlán 2007-ben 7,6 millió font szerepelt, amely összeg a 2003-ig kifizetett év végi bónuszokból származott. Gulliver neve egy másik számla mellett is feltűnt, a Worcester Alapítvány számláját azonban 2007 előtt bezárták.
Stuart Gulliver jelenleg Nagy-Britanniában él, de ettől függetlenül jogilag és adózási értelemben Hongkonghoz kötődik.
Az 55 éves, Oxfordban végzett banki szakembernek, aki 2011 óta a HSBC vezérigazgatója, most kellett első alkalommal szembesülnie az újságírók kérdéseivel azután, hogy a brit The Guardian és más médiák nyilvánosságra hozták a kiszivárogtatott dokumentumokat, amelyek számos törvénytelenséget tártak fel a svájci leányvállalatnál.
A napvilágra került dokumentumok a 2005–2007 közötti időszakban részletezték a bank bűnrészességét adócsalásban és agresszív adókerülésben, miközben ügyfeleik között bűnözők, kábítószer-kereskedők, diktátorok, illetve azok rokonai és barátai is szerepeltek.
Stuart Gulliver személyesen is aláírta azt az „őszinte bocsánatkérést”, amely a múlt vasárnap három brit újságban is megjelent, és amelyben kihangsúlyozták, hogy „a szabványok, amelyek szerint ma dolgozik a bank, nem voltak általánosak a svájci pénzügyi műveletekben 8 évvel ezelőtt”.
A The Guardian megkérdezte Gullivert, hogy miért használt panamai céget a kifizetésekre, amikor a svájci számlák már eleve titkosak volta, de a bankvezér ügyvédei megtagadták a választ.
A HSBC Bank közben hétfőn reggel közzétette a tavalyi profitjelentését. Ennek értelmében 2014-ben 17 százalékot esett a profit, de az a tavalyi évre még így is 18,7 milliárd font volt. Stuart bónusza pedig 7,6 millió fontra rúg (2013-ban ez 8 millió font volt), valamint összesen 330 olyan alkalmazottja van a banknak, aki legalább 1 millió eurós bónuszra tett szert.
Douglas Flint, a HSBC elnöke következőkkel toldotta meg a tavalyi üzleti beszámolót: „Az elmúlt időszakban a svájci bank elfogadhatatlan múltbéli gyakorlatáról és viselkedéséről elhangzott közlések arra emlékeztetnek bennünket, hogy mennyi mindent kell még tennünk, és mennyire megváltozott a társadalom elvárása a bankok felelősségével szemben. Egyben figyelmeztet bennünket arra is, hogy az ellenőrzés hatékonysága felett folyamatosan és éberen őrködnünk kell, valamint be kell ágyaznunk egy erős és etikai megfelelési kultúrát. Őszintén sajnáljuk és elnézést kérünk azokért a vezetésbeli és megfelelési hibákért, amelyek saját üzletpolitikánkkal és elvárásainkkal is ellentétesek.”
Az adócsalások, titkos számlák és pénzmosások után a közvéleményt alaposan felháborítja az óriási bónuszok kifizetése is.
A HSBC bankóriást hétfőn a The Independent oldalán megvádolta a korábbi brit legfőbb ügyész is: „A szervezetten elkövetett, óriási nyereséget jelentő tettek sorozata nagyon komoly bűncselekmény – mondta Lord Ken Macdonald, aki 2008-ig vezette a Királyi Ügyészi Hivatalt. – Meggyőző bizonyítékokat tártak fel a HSBC érintettségére a határokon átívelő bűncselekményekben, amelyek alapján sürgős és folyamatos bűnügyi nyomozásnak kellett volna elindulnia az Egyesült Királyságban.” Lord Macdonald szerint komoly hiba volt, amikor Őfelsége adó- és vámhivatala úgy döntött, hogy nem kezd nyomozásba a feltételezett adóelkerülések ügyében.
A hétfő reggelig rendelkezésre álló információk szerint a svájci bankbotrányhoz kapcsolódóan Belgiumban, Svájcban, Franciaországban, Argentínában és Indiában a hatóságok már elkezdtek nyomozni. Figyelembe véve a médiafigyelmet is, amelyet az ügy kivált, nem nehéz megjósolni, hogy hasonló kivizsgálok több más országban is elindulhatnak.