Kormányalakítási tárgyalásokat kezdett tegnap a két éve kormányon lévő jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) a legnagyobb frakciójú, eddig ellenzéki szerepben lévő szociáldemokratákkal (PSD). A várhatóan két hét alatt megalakuló nagykoalíció a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) egészülne ki. Amennyiben sikerrel zárulnak az egyeztetések, az új román kormánynak kétharmados – alkotmánymódosító – többsége lenne a parlamentben.
Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője szerint egy ilyen koalíciónak a stabilitása elsősorban a pártok közötti megállapodás elemeitől és azok megvalósíthatóságától függ.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ugyanazok a politikusok, akik néhány hete még nyolcévnyi megbonthatatlan és jobboldali, azaz a PNL-re és a Mentsétek meg Romániát Szövetségre (USR) épülő kormányzásról beszéltek, most hétévnyi közös kormányzást terveznek a minap még vörös pestisnek nevezett Szociáldemokrata Párttal.
Az eddig az előre hozott választás elkerülhetetlenségét hangoztató Marcel Ciolacu PSD-s elnök már miniszterjelölt-válogatást végez a pártjában a korábban politikai tetemnek minősített PNL-lel kötendő megállapodáshoz. Vagyis a stabilitásnak pontosan ugyanolyan esélye van, mint bármikor korábban az utóbbi harminc év Romániájában – fogalmazott a Magyar Nemzetnek a Románia-szakértő.
Azon kérdésünkre, hogy milyen középtávú politikai kihatása lehet egy ilyen nagykoalíciónak, a nagybányai származású elemző azt mondta: ha a nagykoalíció képes lesz olyan eredményeket elérni, amelyeket sikerként lehet kommunikálni, akkor ez kialakíthat egy modus vivendit a PNL és a PSD „kiskirályai”, erős emberei között.
Megvalósulhat egy »területfelosztás« a két nagy párt között. A PNL-é lesznek az erdélyi megyék, a PSD a Kárpátoktól délre lévőket vihetné, a moldvai megyéket pedig felosztanák egymás között. Ez azt jelentené, hogy a következő választásokon csak látszólag indítanának egymás ellen jelölteket, kialakítva egyfajta politikai regionalizációt, kölcsönösen igyekezve távol tartani a húsosfazéktól a két nagyobbik párt politikai ellenfeleit, az USR-t, illetve a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR)
– hangoztatta Pászkán. Hozzátette: ezt az idilli elképzelést gyengíti, hogy a PNL és kisebb mértékben ugyan, de a PSD is belső feszültségekkel terhelt, ami még középtávon is megnehezíti a politikai tervezést, a stratégiák kidolgozását.
Az elemző úgy véli, az RMDSZ-nek kis mozgástere, csupán arculati szerepe lesz az új kormányban, de a Kelemen Hunor vezette párt a koalícióból való kimaradást sem engedheti meg magának, mert abban az esetben önkormányzati testületei esélytelenek lennének a bukaresti és európai uniós források elosztásánál, ráadásul ellenzékben nem lenne semmilyen érdekérvényesítési esélye a magyar közösségi jogokat illetően.
Borítókép: Marcel Ciolacu (jobbra) már készül a kormányzásra (Fotó: EPA/Robert Ghement)