– Minden honfitársunkkal ismertettük az intézkedést, a rendelet kiadásának időpontjától az egész országban teljes mértékben megtiltjuk a mák termesztését és betakarítását, továbbá a mákföldeket sem művelheti senki
– áll a tálibok vezetője, Hibatulla Ahundzada molla által kiadott rendeletben.
Az új törvény szövegében az is szerepel, ha valaki megsérti a szabályt, annak ültetvényeit felgyújtják, a termelőt pedig az iszlám törvények, azaz a saría szerint megbüntetik – utóbbi értelmében börtönbüntetés is járhat szabályszegés esetén. Az intézkedés azokra a mákültetvényekre is vonatkozik, amelyeken jelenleg nem termelnek ópiumot. (Az ópiumot úgy állítják elő, hogy a még éretlen mákfejekbe a szirmok lehullása után bemetszéseket ejtenek, majd az azokon keresztül távozó fehéres váladékot hagyják a levegőn megszáradni. Az így keletkező barnás színű rögöket lekaparják, ami már a nyers ópium.) Az intézkedéssel egyúttal a heroin és más kábítószerek eladását, vásárlását is megtiltották a tálibok, továbbá behozni és kivinni sem lehet ezeket a szereket az országból.
A talibán már a tavaly augusztusi hatalomátvételt követően jelezte, hogy felszámolnák az ópiumtermelést, abban bízva, hogy így elnyerhetik a nemzetközi közösség elismerését és visszavonják a kivetett szankciókat. Nem sokkal később azonban közölték, erre mégsem fog sor kerülni, ugyanis az ópiumkereskedelemből származik az ország jelentős bevétele, amit nem tudnak mellőzni az Afganisztánt sújtó gazdasági válság közepette.
A nemzetközi csapatok kivonulása és a tálib hatalomátvétel után az ország az összeomlás szélére került, az ENSZ több alkalommal figyelmeztetett a súlyos humanitárius válság közeledtére. António Guterres, a szervezet főtitkára korábban arról számolt be, a közel 40 milliós lakosságból mintegy 23 millióan nem jutnak élelmiszerhez, többen gyermekeiket és testrészeiket is hajlandók eladni, hogy némi pénzhez jussanak.
Az intézkedés miatt a kabuli vezetés a lakosság ellenállására számít, ugyanis az utóbbi hónapokban egyre többen foglalkoztak máktermesztéssel − írta a Reuters hírügynökség tálib forrásokra hivatkozva. Egy helyi földtulajdonos arról számolt be, már számítottak az újabb tilalomra, ugyanakkor máshogy nem tudja eltartani családját. Egy másik férfi pedig közölte, „ha ez így marad, kénytelenek leszünk lopni”.