Lapozó: Belgiumban két hónap alatt több ezer migráns kapott belga állampolgárságot

Olaszország megkapta az engedélyt a gáz árának maximalizálására · Franciaországban az illegális bevándorlók peres ügyei terhelik le a bíróságot · Franciaországban a migránsok veszélyeztetésével és erőszakos visszatoloncolásával vádolják a hatóságokat · Nemzetközi lapszemle a Mediaworks–Hírcentrum külföldi tudósítóitól.

Forrás: Mediaworks-Hírcentrum2022. 06. 01. 17:02
Mogan, 2021. december 16. Európába igyekvõ illegális bevándorlók érkeznek a Kanári-szigetekhez tartozó Gran Canaria szigetén fekvõ Mogan kikötõjébe 2021. december 16-án. A 69 migráns csónakon érkezett, egy másik 35 fõs csoportot egy mentõhajó vette a fedélzetére és Arguineguínbe szállította. MTI/EPA/EFE/Ángel Medina G. Fotó: Ángel Medina G.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaszország megkapta az engedélyt a gáz árának maximalizálására

Elégedetten tért haza Mario Draghi olasz miniszterelnök a brüsszeli csúcsról, mivel megkapta az engedélyt a gáz árának maximalizálására. A kormányfő szerint Olaszország számára is sikeresen zárult a kétnapos csúcs, ugyanis átmeneti időre szabályozhatja a gáz árát.  Draghi rendkívüli eredményként könyvelte el az Oroszországot büntető hatodik szankciós csomagról szóló megállapodás elfogadását, amelynek része az olajembargó életbe léptetése is. Elismerte, hogy az olasz kormány már egy ideje dolgozik az árplafon megvalósításán. Nemcsak a gáz árának, hanem a teljes energiaszektor tarifáinak átgondolása is elkerülhetetlen – hangoztatta Draghi. A legfontosabb kihívásnak azonban az élelmiszer-háború megnyerését nevezte meg. Elmondása szerint csak így lehetséges a humanitárius katasztrófa elkerülése. Draghi az olasz tengerészet segítségét is felajánlotta ahhoz, hogy kihozzák Ukrajnából az élelmiszerkészleteket. 

Forrás: Agi.it

A francia bíróságok túlterheltek az illegális bevándorlók peres ügyei miatt

Tarthatatlan állapotok alakultak ki Franciaország-szerte a migránsok tartózkodási engedélyeivel kapcsolatos jogi perek miatt. A francia államtanács friss felmérése szerint a közigazgatási bíróságok peres ügyeinek 41,6 százalékát 2021-ben már a külföldiek által kezdeményezett eljárások tették ki, a fellebbviteli bíróságokon ugyanezek pedig az összes fellebbezési procedúra több mint 50 százalékát jelentették. Ez azt is jelenti, hogy miközben ezeknek az ügyeknek a közigazgatási perek töredékét kellene csak képviselniük, a bírák elsődleges munkaterhévé váltak, messze megelőzve a közszolgálati joggal kapcsolatos pereket és az adóvitákat, amelyek a bíróságok által kezelt ügyeknek csak kilenc, illetve 11,5 százalékát tették ki. 

Forrás: Lepoint.fr

A migránsok veszélyeztetésével és erőszakos visszatoloncolásával vádolják a francia hatóságokat

A legismertebb francia migránsvédő szervezet, az Utopia56 – amely a hírnevét a köztéri sátorverések és az illegális házfoglalások megszervezésével vívta ki Franciaországban – azzal vádolja az észak-franciaországi Calais település nemzeti csendőrségének a tengeri mentéssel megbízott egységét, hogy szándékkal veszélybe sodort, majd mentés látszatát keltve erőszakkal a francia partok felé vontatott vissza egy migránsokat szállító csónakot.

Az Utopia56 a migránsoktól – a május 6-án történt eset óta – begyűjtött tanúvallomásokra hivatkozva azt állítja, hogy a francia csendőrök a nyugodt tengeren haladó csónakot saját hajójukkal többször megkerülve szándékosan hullámokat korbácsoltak, amelyek több mint húsz centiméternyi vízzel árasztották el a migránsok csónakját. A tengerparti prefektúra ugyancsak közleményben utasította el a vádakat, és közölte, hogy a migránsok partra tétele Sangatte település strandján egy vészhelyzetbe került migráns csoport klasszikus mentőakciója volt. Véronique Magnin, a prefektúra szóvivője leszögezte, hogy nincs olyan utasítás érvényben, amely az illegális bevándorlók bármiféle visszatoloncolására vonatkozna. A tenger biztonságát felügyelő egységek kizárólag mentőakciókat hajtanak végre, s ez a vezérelv nem változott.

Forrás: Francetvinfo.fr

Belgiumban az év első két hónapjában csaknem kilencezer külföldi szerzett belga állampolgárságot

Belgium nemzeti statisztikai hivatala, a Statbel adatai szerint 2022 első két hónapjában 8711 személy szerzett belga állampolgárságot. Származási országra bontva, az újdonsült belgák legnagyobb része, 843 személy marokkói, 630 új belga állampolgár pedig szíriai. Románia 547, Afganisztán 375, Irak pedig 367 fővel növelte a belga lakosság létszámát. A kontinensek összesítésében az európai országokból származó külföldiek az új belga honfitársak 35,8 százalékát alkotják, 25,2 százalékuk Ázsiából, 28,8 százalékuk Afrikából, 3,6 százalékuk pedig az amerikai kontinensek valamelyikéről érkezett. 

Összehasonlításul, 2021-ben összesen 38 342 személy kapott belga állampolgárságot, ami 35 százalékkal több, mint a 2010-ben regisztrált adat. Ennek oka lehet, hogy az állampolgárság megszerzése Belgiumban viszonylag egyszerű és gyors folyamat. Ugyanezzel magyarázható az a jelenség is, hogy a brexit megszavazása óta a brit állampolgárok nagy számban kopogtatnak a belga belügyminisztérium ajtaján, hogy megőrizhessék munkavállalási jogukat az EU területén. 

Forrás: Brusselstimes.com

Borítókép: Európába igyekvő illegális bevándorlók érkeznek a Kanári-szigetekhez tartozó Gran Canaria szigetén fekvő Mogan kikötőjébe (Fotó: MTI/EPA/EFE/Ángel Medina G.)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.