Rohamléptekben nyugdíjazzák magukat a belgák
Rekordot döntött Belgiumban a korai nyugdíjba vonulók száma. Két év alatt, 2019 és 2021 között 14 százalékkal nőtt azoknak a munkavállalóknak a száma, akik már a 65. életévük betöltése előtt nyugdíjba vonultak. Az összes nyugdíjas közül az idő előtt leköszönők aránya 2021-ben már 37,5 százalék volt. A jelenség különösen szembetűnő a fizikai dolgozóknál: 2021-ben a nyugdíjba vonulók 47 százaléka 65 évnél fiatalabb volt, míg a szellemi foglalkozásúaknál 31,3 százalékot mértek. Bár a magánvállalkozók esetében még ennél is magasabb a korai nyugdíjasok aránya (51,4 százalék), a tendencia iránya náluk ellentétes: 6,3 százalékkal csökkent a 2020-ban mért számokhoz képest. A belga munkaügyi tanácsadó, az Acerta elemzése szerint a vállalatok helyesebben tennék, ha a nyugdíjhoz közel álló munkavállalóiknak alternatív megoldásokat ajánlanának utolsó dolgos éveikre ahelyett, hogy elfogadnák korai nyugdíjazásukat. Európai viszonylatban Belgium ugyanis már élen jár a hiányszakmák hosszú sorával és a betöltetlen pozíciók tömegével. A növekvő munkaerőhiány – és az ezzel összefüggésben várható nyugdíj-finanszírozási gondok – miatt a belga kormány 2019-ben döntött a nyugdíjkorhatár megemeléséről: 2025-ben 66 évre, 2030-ban pedig 67 évre nő majd.
Forrás: Rtl.be
Megnyitják a civil lakosságnak a marseille-i börtön menzáját
Októberben nyitja meg kapuit a civil lakosság előtt a marseille-i Les Baumettes börtön menzája, ahová bárki betérhet majd. Az étterem a többméteres fallal és pengés dróttal körülvett intézet falai között várja a vendégeket, a konyha minden posztján a büntetésüket töltő elítéltek dolgoznak majd. Az ebédelés feltétele az előzetes bejelentkezés és a büntetlen előítélet, utóbbit a börtön dolgozói ellenőrzik majd az időpont lefoglalásakor. Érkezéskor a vendégektől begyűjtik a mobiltelefonokat és a készpénzt, valamint egyéb börtönszabály is vonatkozik majd a vendégekre. Ebéd közben például nem fogyaszthatnak alkoholt, az étkezést pedig a meghatározott időn belül be kell fejezniük.
A marseille-i büntetés-végrehajtási intézeteket felügyelő szerv vezetője, Christine Charbonnier elmondta, hogy a börtönkonyha és az épület kapuinak megnyitásával el szeretnék oszlatni az emberek téves, gyakran irreális elképzelését és tudatlanságát a börtönök belső világáról és a fogvatartottakról. A menzán végzett munka az elítélteknek pedig olyan tudást és készségeket taníthat meg, amelyeket szabadulásuk után jól kamatoztathatnak a francia turizmusban és a vendéglátásban. Idetartozik a főzés tudománya, a higiénés szabályok megismerése, a csapatmunka és a munkahelyi hierarchia elfogadása, az ügyfelek kezelése. A halak elkészítése pedig türelemre tanítja a lobbanékony rabokat, ismertette az ötlet előnyeit a francia büntetés-végrehajtás magas rangú döntéshozója. A marseille-i börtönkonyha hétfőtől péntekig várja majd a franciákat, a menün a mediterrán konyha klasszikusai szerepelnek majd.
Forrás: 20minutes.fr