Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet nemzetközi elnöke a közelmúltban Ukrajnába tett tíznapos látogatást, hogy felmérje a kelet-ukrajnai régiókban zajló kezdeményezéseik helyzetét, valamint hogy a helyiektől tájékozódjon. A szervezet közleményében leszögezte, már a háború eleje óta jelen vannak az országban, erőfeszítéseiket pedig növelni fogják a közeljövőben. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) júniusban szintén az országban járt, mivel a gyermekbénulást okozó poliojárványtól tartanak, miután 2021-ben két esetben, 2022 első fél évében viszont 61 gyermek kapta el a bénulást is okozó vírust.
Sok a kockázati tényező és az ellátórendszer leterheltsége, illetve működési nehézségei, valamint a harcok alól felszabaduló területek közegészségügyi helyzete csak fokozza a polio-, illetve a többi kórokozó kapcsán fennálló fertőzésveszélyt.
Az egyesült államokbeli Tufts Egyetem szakértői utóbbi kapcsán kiemelik, hogy a problémát elsősorban a könnyen terjedő betegségeknek kedvező környezet (például nem megfelelő higiénés helyzet), illetve a rossz minőségű ivóvíz okozza. A kolera Mariupol ostromát követően intenzíven jelent meg a városban és környékén, komoly egészségügyi veszélyhelyzetet előidézve. A betegséget okozó baktérium a hátrahagyott holttestekből szivárgott be a kutak vizébe és elszaporodott. A gyenge minőségű ivóvíz alultápláltságot is okoz, ami már hosszú távú probléma lehet.