Fenyegető hangnemben üzentek a franciák az alakuló olasz kormánynak
Újabb fenyegető hangnemű üzenetet kapott a várhatóan Giorgia Meloni vezetésével felálló olasz kormány.
„Figyelemmel kísérjük az olaszországi eseményeket” – nyilatkozta Laurence Boone uniós ügyekért felelős francia államtitkár. A francia politikus a La Repubblica baloldali lap hasábjain úgy fogalmazott, szándékukban áll együttműködni Rómával, de őrködni fognak a szabadságot, a jogállamiságot és az emberi jogokat illetően. Giorga Meloni, az Olasz Testvérek párt elnöke azonnal reagált az üzenetre.
„Remélem, a francia kormány megcáfolja az államtitkár szavait” – mondta az olasz miniszterelnök-jelölt.
Többek között az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is hasonló hangnemben reagált az olasz jobboldali kormányra, fenyegetéseit követően most a francia politikus tekint gyanakodva Olaszországra.
Forrás: Facebook.com, ilgiornale.it, Repubblica.it
Brüsszelben már csak két energiaszolgáltató fogad ügyfeleket
Azok a belgák vagy Brüsszelben élő külföldiek, akik a belga fővárosban lakossági áram- vagy földgázszolgáltatásra szeretnének új szerződést kötni, már csak két közművállalat, a francia–belga Engie Electrabel és a francia TotalEnergies közül választhatnak. A többi energiaszolgáltató ugyanis már nem fogad új ügyfeleket és meglévő ügyfeleivel sem köt új szerződéseket. A Bolt Energie szerdán dobta be a törülközőt, a Luminus brüsszeli szolgáltatására egyébként is csak a MediaMarkton keresztül lehetett korábban szerződni, de most már úgy sem. A Brusol EnergyVision zöldenergia-beszállító pedig kizárólag napelemes háztartásokkal működik együtt. Mindennek oka – az energiaválságon kívül –Brüsszel regionális szabályozásában rejlik, mutat rá a probléma gyökerére a belgiumi villamosenergia- és gázszolgáltatók szövetsége, a FEBEG. A hatályos törvény ugyanis a szolgáltatókat hároméves szerződések megkötésére kötelezi, miközben a fogyasztóvédelmi előírások azt eredményezhetik, hogy a szolgáltató nyakán maradnak azok a számlák, amelyeket a fogyasztók nem tudnak vagy nem akarnak kifizetni. A brüsszeli energiapiaci szabályozó hivatal, a Brugel szóvivője, Adeline Moerenhout szerint a brüsszeli helyzet igen trükkös és nyakatekert: „a szolgáltatók kis létszáma miatt csökken a piaci verseny, ezért már régóta azt tanácsoljuk az illetékeseknek, hogy mielőbb tegyék a brüsszeli piacot vonzóvá a szektor többi szereplője számára is”. Az Engie szóvivője ugyancsak elismerte, hogy a brüsszeli régió nagy kihívások elé állítja a vállalatot, de a szolgáltató egyelőre azt tervezi, hogy a régióban marad. A TotalEnergies belgiumi szóvivője, Tom Claerbout hasonlóan értékelte a brüsszeli helyzetet, és megerősítette, hogy a TotalEnergies számára is problémát jelentenek a nem fizető ügyfelek.
Forrás: BRusselstimes.com