Háború esetén a francia honvédelem alig tudna hatékonyan védekezni
Ha a francia fegyveres erőket a közeljövőben egy olyan nagy intenzitású katonai konfliktusban kellene bevetésre küldeni, mint amilyen Ukrajnában zajlik, akkor a francia haderő a jelenlegi kapacitása alapján egy hozzávetőleg 80 kilométeres frontvonalat tudna csak védeni, adta hírül két francia lap, a L’Opinion és a Le Point.
A számokat a L’Opinion munkatársai a francia honvédelem szárazföldi haderejének vezérkara által közölt adatok alapján kalkulálták ki. Ezek szerint hozzávetőleg hatezer katonára és 1500 fegyveres járműre van szükség egy 20 kilométer hosszú front tartásához.
A szárazföldi egységek pedig jelenleg mindössze 25 ezer képzett katonát tudnának mozgósítani, ez a létszám tehát egy 83 kilométer hosszú háborús zóna megvédéséhez lenne – kiindulásként – elegendő. A L’Opinion cikkében egy meg nem nevezett katonai vezető szerint azonban mindez csak a szárazföldi egység kapacitása.
Egy váratlan katonai konfliktus esetén őket erősíthetné a francia légierő 45 vadászgépe, a haditengerészet és az általa hadrendbe állítható Charles de Gaulle repülőgép-hordozó, valamint a kibervédelmi alakulatok és a speciális katonai erők.
Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter szeptember 8-án jelentette be, hogy Franciaország háborús gazdaságra áll át, mert – tanulva az orosz–ukrán háborúból – fel akar készülni egy nagy intenzitású katonai konfliktusra.
A döntésnek megfelelően a fegyveres erők minisztériuma máris rekordméretű növekedésre számíthat a tárca költségvetésében: 2023-ban a honvédelmi büdzsé már eléri a 43,9 milliárd eurót, 2025-re pedig már az 50 milliárdot. A 2023-as évet a példa nélküli új fegyverrendelések, valamint az előző években megrendelt és már elkészült fegyverek leszállítása fémjelzi majd.
Az új beszerzésekkel egy időben a tárca nagyszabású toborzásba is kezd: 29 ezer fővel bővítik az állományt. A tartalékosok számát pedig megduplázzák, hogy az elérje a nyolcvanezer főt.
Forrás: Lepoint.fr1, Lopinion.fr
A spanyolok és a németek is ragaszkodnak a Midcat gázvezeték megépítéséhez
Olaf Scholz német kancellár és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerdán találkozott a galíciai A Coruñában, hogy az orosz–ukrán háború miatt kialakult gázválságról egyeztessenek. A két vezető újra kifejezte elkötelezettségét a Katalóniából induló, majd a Pireneusokon keresztül Franciaországba érkező Midcat gázvezeték megépítése mellett, amin keresztül Németország extra gázt kaphatna Spanyolországtól.
Közösen igyekeznek mostantól nyomást gyakorolni Párizsra, amely nem támogatja az infrastruktúra kiépítését egyebek mellett azért, mert a meglévő gázvezetékek sincsenek száz százalékig kihasználva. Scholz és Sánchez idei harmadik személyes találkozójukon kifejezték egyetértésüket a villamosenergia-piac reformja mellett is.
Jóváhagytak egy közös cselekvési tervet, amelyben az áll, hogy Európának szüksége van egy nagy méretű gázvezeték megépítésére a Pireneusokon keresztül még 2025 előtt annak érdekében, hogy az EU-n belül egy erős energiapiac alakulhasson ki.
Az energiaellátás garantálásához – véleményük szerint – kulcsfontosságú a Midcat megépítése, amely, terveik szerint, zöldhidrogén szállítására is alkalmas lenne. Sánchez szerint az energia-összeköttetések fejlesztése az egyetlen módja az átfogó energiapiac megvalósításának. Hozzátette, hogy ezek hiánya akadályozza Európát abban, hogy ki lehessen használni az Ibériai-félszigetben rejlő teljes újragázosítási kapacitást és potenciált a villamos energia, a gáz és a zöldhidrogén terén.
Emmanuel Macron francia elnöknek küldött üzenetében úgy fogalmazott: egyes összeköttetések most nem biztos, hogy nyereségesek, de később azzá válhatnak. A spanyol és német vezető találkozójának napirendjéről végül lekerült az európai rakétaelhárító pajzs megépítésének témája, amelyet eredetileg Németország szorgalmazott volna.
Forrás: Rtve.es