Az illegális migránsok okozta veszélyhelyzetre készül Róma

Új tervvel állt elő Olaszország, melynek célja, hogy csökkentse az országot évről évre súlyosabban érintő illegális bevándorlás mértékét. Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter azt javasolta, az olasz és a tunéziai hatóságok közösen járőrözzenek Tunézia partjainál, ugyanis az elmúlt időszakban az észak-afrikai országból érkezett Európába a migránsok zöme.

2023. 04. 02. 6:40
Crotone, 2023. március 11. Az olasz parti õrség által a viharos tengerrõl kimentett, mintegy 500, Európába igyekvõ illegális bevándorlót szállító hajó a dél-olaszországi Crotone kikötõjében 2023. március 11-én. MTI/EPA/ANSA/Giuseppe Pipita Fotó: Giuseppe Pipita
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az idén év végéig előreláthatólag több mint 400 ezer illegális migráns fog érkezni hazánkba – figyelmeztetett a várható idei migrációs adatokra Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter nemrégiben a minisztertanács ülésén az olasz La Stampa napilap közlése szerint. A tárcavezető egyúttal egy olyan cselekvési tervet terjesztett a testület elé, mellyel álláspontja szerint mérsékelhető lehet a várható nyári migrációs hullám okozta veszélyhelyzet.

Piantedosi tervének értelmében a tunéziai partokat az olasz és a tunéziai hatóságok tengeren, valamint szárazföldön is közösen ellenőriznék, továbbá fokozná a hírszerzési tevékenységet Szfaksz városában.

Egy Líbia partjai előtt mintegy 100 mérföldre történt hajótörés túlélői érkeznek a szicíliai Pozzallo kikötőjébe 2023. március 13-án. Fotó: Francesca Ruta/MTI/EPA/ANSA

A tunéziai kikötőváros ugyanis számos, embercsempészetből profitáló bűnszervezetnek ad otthont, melyek egyebek mellett hajók építésével és felszerelésével is segítik az Európába eljutni vágyókat. A The Guardian brit napilap közlése szerint Szfakszban egyre súlyosabb a helyzet: a körülmények miatt az odaérkező migránsok minél hamarabb igyekeznek hajóra, csónakba szállni és Európa felé elhagyni a kontinenst. Több migráns arról számolt be, otthonaikat megrohamozták és erőszakkal kilakoltatták őket, másokat pedig késsel támadtak meg, miután Kaisz Szaíd tunéziai elnök február végén arról beszélt, hogy a Szubszaharától délre eső országokból származó migránsok tömeges érkezése egy összeesküvés része, amelynek célja, hogy megváltoztassa az arab ország demográfiai összetételét.

Piantedosi egyúttal azt is javasolta, hogy a migránsok származási országaival működjenek együtt az illegális bevándorlók könnyebb visszaküldése érdekében. Az olasz belügyminiszter a minisztertanács ülésén kilátásba helyezte Lampedusa és Pantelleria szigeteken a szükségállapot kihirdetését, melynek következtében új befogadóközpontok létesülnének, valamint a migránsok kitoloncolását gyorsabban végre lehetne hajtani.

A tárcavezető azonban nemcsak Tunéziával, hanem Líbiával is együttműködne: mindkét ország esetében kilátásba helyezte, hogy minden visszatoloncolt migráns után 500 eurós támogatást fizetne Róma a kormányoknak.

Az akcióterv szükségességét és az egyre növekvő migrációs nyomást az ENSZ statisztikai adatai is igazolják. A szervezet szerint idén január elseje és március vége között 317 százalékkal emelkedett a tengeri érkezések száma: az idei első három hónapban közel 27 ezer migránst regisztráltak az olasz partoknál, tavaly ilyenkor csupán 6440-et. A menekültek zöme Elefántcsontpartról, Guineából, Bangladesből, Tunéziából és Pakisztánból érkezik. Többségük azonban Tunéziában és Líbiában tranzitál, így nem véletlen, hogy Piantedosi éppen ezzel a két országgal működne együtt. Az ENSZ adatai szerint az idén Tunézián keresztül 15 340-en érték el az olasz partokat, Líbián keresztül pedig 10 315-en. Összehasonlításképp: Algérián keresztül mindössze 199-en érkeztek Európába, Törökországon keresztül pedig 993-an.

A határőrség mellett az olasz közigazgatásra is egyre nagyobb nyomás nehezedik, ugyanis a menekültek beáramlásával az elbírálásra váró menedékkérelmek száma is növekszik. Januárban 8866 kérelmet adtak be, szemben a tavaly januári 5072-vel.

– Számos intézkedést tervezünk a migránsok számának csökkentéséért és a hazájukba való visszatérésük növeléséért. Az olasz kormány elkötelezett amellett, hogy – mind politikai, mind operatív szinten – újraindítsa a stratégiai párbeszédet a tunéziai hatóságokkal az Európai Bizottság részvételével, annak érdekében, hogy fokozzuk a tunéziai partokon folytatott közös járőrözést, valamint megakadályozzuk a migrációs műveletekhez használt hajók és csónakok építését – fogalmazott Piantedosi akciótervének bemutatásakor. A belügyminiszter azt is kilátásba helyezte felszólalásakor, hogy katonai erőket vonnak be a partok ellenőrzése és a migráció mérséklése során.

Borítókép: Az olasz parti őrség által a viharos tengerről kimentett, mintegy 500, Európába igyekvő illegális bevándorlót szállító hajó a dél-olaszországi Crotone kikötőjében 2023. március 11-én (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Giuseppe Pipita)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.