Rasszizmussal vádolják és bocsánatkérést követelnek a tunéziaiak Kaisz Szaíd elnöktől, aki az országban tartózkodó illegális migránsok egyre növekvő számára hívta fel a figyelmet. Az államfő szerint ugyanis az okmányok nélkül érkező fekete-afrikaiak tömeges beáramlása egy olyan tervnek a része, amely Tunézia demográfiáját hivatott megváltoztatni. „Egyesek nagy összegeket kaptak azért, hogy lakóhelyet biztosítsanak a szubszaharai migránsoknak” – tette hozzá múlt heti beszédében Szaíd. Az elnök a nemzetbiztonsági tanácsot is összehívta, ahol arról beszélt, hogy az illegális migránsok tömeges jelenléte „az erőszak és a bűnözés forrása”. Egy héttel ezelőtt az okmányokkal nem rendelkező migránsok kiutasítását is elrendelte az államfő.
Végre maguk a Magreb-országok kongatják meg a vészharangot a migrációs hullám miatt
– reagált a hírekre Twitter-oldalán Éric Zemmour bevándorlásellenes francia politikus.
A helyiek egy része azonban nem fogadta örömmel Szaíd migrációellenes álláspontját, a hétvégén több százan lepték el Tunisz utcáit. A The Guardian brit napilap eközben arról számolt be, sokan megrohamozták a migránsok otthonait és erőszakkal lakoltatták ki őket. A közösségi médiában arról is írtak, magánkézben lévő közlekedési vállalatok nem értékesítenek jegyeket a migránsoknak. A közleményben kiemelték, hogy a döntés „az afrikaiakat” érinti.
Az 55 afrikai országot tömörítő Afrikai Unió sem vélekedett pozitívan a tunéziai elnök közleményéről, amelyet „faji alapú gyűlöletbeszédnek” nevezett. Az unió válaszában arra szólította fel a tagállamokat, hogy tartsák tiszteletben a nemzetközi jog és az Afrikai Unió dokumentumai szerinti kötelezettségeiket, beleértve azt is, hogy a migránsokat méltósággal kezeljék, függetlenül attól, honnan származnak.
Tunézia már évek óta tranzitországként működik a fekete-afrikai migránsok számára, noha az ENSZ szerint a világ egyik legtöbb halálos áldozatot követelő útvonalán próbálják elérni Európa partjait.
Ahhoz ugyanis, hogy a legközelebbi európai területet, az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetét elérjék, 130 kilométert kell megtenniük a Földközi-tengeren. Az észak-afrikai országban több mint 21 ezer migráns él, a nem kormányzati szervezetek 30 és 50 ezer közé teszik számukat. Többségük Kamerunból, Ghánából, Guineából és Elefántcsontpartól érkezett, alacsony fizetésért, feketemunkát végezve igyekeznek elegendő pénzt összegyűjteni Európába tartó útjukhoz.