Idén nyáron 74 éves történetének legnagyobb légi hadgyakorlatát rendezi meg a NATO – derült ki a Bundeswehr tájékoztatásából. Az Air Defender 23 (Légi Védelmező 23) nevű hadművelet során június 12 és 23 között
- 24 különböző nemzet,
- több mint 220 darab,
- és 23 különféle típusú repülőgéppel,
- csaknem tízezer katonával vesz részt.
Szövetségesi feladatainak megfelelve a hadgyakorlaton Magyarország is képviselteti magát, az ugyanakkor egyelőre nem nyilvános, hogy milyen erőkkel. A bevetett típusok között a Gripeneket is említek, így elképzelhető, hogy a magyar gépek is csatlakoznak. Érdekesség még, hogy ezen a műveleten már a frissen csatlakozott finnek is ott lesznek.
Ukrajna viszont semmilyen formában nem kapott meghívást.
A hadi játékok nem titkolt célja, hogy bemutassa a NATO egységét, illetve elrettentse Oroszországot. Központja elsősorban Németország lesz, de a feladatok részben tíz európai országot, köztük a kelet-európaiakat is érinteni fognak. Habár egyelőre nem közölték a gyakorlatok forgatókönyvét, azt igen, hogy védekező, csapattámogató és támadó manővereket is gyakorolni fognak. Abból sem csináltak titkot, hogy Oroszországnak is üzenni akarnak.
Ez most gyorsan összerántja a szövetséget, számottevő erővel, hogy biztosak legyünk benne, ha Oroszország valaha megjelenik a NATO határainál, mi készen állunk. Megvédünk minden centimétert!
– magyarázta Michael Loh amerikai tábornok. Az amerikaiak egyébként jelentős erőket mozgatnak át a tengerentúlról, csapataik gerincét ezúttal a Nemzeti Gárda adja. Többek között a legkorszerűbb F–35-ös, F–15C, F–16, F–18 vadászgépek, A–10C csatarepülőgép, C–17 és C–130 Hercules szállító repülőgép, KC–46 légi utántöltő gép, valamint drónok is érkezni fognak.
– Az ukrajnai háború meghatározza a jelenünket és átalakítja a jövőnket. De nem írunk levelet Oroszországnak. Szerintem így is értik az üzenetet – vélekedett Ingo Gerhartz német tábornok is.
Ez még nem jelenti azt, hogy a hadgyakorlat a háborúra adott reakció lenne, az Air Defendert – a Defender Europe légi párjaként – 2018 óta megrendezik. Ilyenkor a műveletekről az oroszokat is tájékoztatják, sőt korábbi gyakorlat alapján akár megfigyelőként meghívást is kaphattak – bár ezúttal erre aligha kerül majd sor.
Borítókép: (Fotó: US Air Force/Brenden Beezley)