Sikerülhet kormányt alakítania a jobboldalnak Spanyolországban?

A házelnök szerdán bejelentette, hogy Alberto Núnez Feijóo, a Néppárt vezetőjének beiktatásáról szeptember 26–27-én szavaz a spanyol kongresszus.

Tóth Brigitta (Murcia)
2023. 08. 23. 12:44
NÚNEZ FEIJÓO, Alberto
Madrid, 2023. július 24. Alberto Núnez Feijóo, az ellenzéki Spanyol Néppárt (PP) elnöke és miniszterelnök-jelöltje (k) bejelenti pártja választási gyõzelmét Madridban 2023. július 23-án, az elõrehozott parlamenti választások napján. A jobboldali politikai formáció a leadott szavazatok 32,7 százalékával 136 mandátumhoz jutott a parlament 350 fõs alsóházában, így nem szerezte meg az önálló kormányalakításhoz szükséges többséget. MTI/EPA/EFE/Javier Lizón Fotó: Javier Lizón
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, vállalta a kockázatot, és elsőként a konzervatív Néppártot (PP) kérte fel a kormányalakításra VI. Fülöp. Spanyolország királya hétfőn és kedden meghallgatta a parlamenti pártok képviselőit, majd a házelnökön keresztül bejelentette a döntését, miszerint a július 23-i választásokon győztes Alberto Núnez Feijóót bízza meg először azzal, hogy kormányt alakítson. 

Az uralkodó azzal indokolta a döntését, hogy nem kívánt szakítani a hagyományokkal, és azt a jelöltet akarta választani, akit a választópolgárok többsége támogatott, ez pedig a Néppárt vezetője, aki 137 mandátumot szerzett a kongresszusban. 

A királyi ház a közleményében azt is kiemelte, hogy a VI. Fülöp által lefolytatott konzultációkon kiderült, hogy három kis párt, köztük a Vox, a jobbközép Kanári Koalíció és a Navarrai Népszövetség is támogatja Feijóo beiktatását. Ez azt jelenti, hogy a Néppárt 172 igen szavazatot már magáénak tudhat, és mindössze négy voks választja el az abszolút többségtől, amire a kormányalakításhoz szüksége van. 

A szocialista párt jelezte, hogy tiszteletben tartja a király döntését, de szóvivőjük, Pilar Alegría szerda reggel már azzal vádolta a Néppárt vezetőjét, hogy 

szándékosan a választás megismétlésére törekedett azzal, hogy vállalta a beiktatást, mivel az egyértelműen kudarcra van ítélve.

A Sumar vezetője, Yolanda Díaz hasonlóan nyilatkozott, szerinte Feijóónak semmi esélye, és csődöt fog mondani, mivel 172 szavazat a maximum, amit képes felmutatni. Úgy fogalmazott: „Feijóo minden spanyol állampolgárt egy olyan beiktatáshoz vezetett el, amiről mindenki tudja, hogy megbukik.” Ezután hozzátette: tovább folytatják a munkát annak érdekében, hogy végül egy progresszív kormány vezethesse tovább Spanyolországot, mely érzékeny a sokszínűségre. 

Szerdán Francina Armengol, a kongresszus múlt héten megválasztott szocialista elnöke felkereste Alberto Núnez Feijóót, majd bejelentette, hogy a beiktatási szavazás első fordulóját szeptember 26-án rendezik meg, ugyanis a Néppártnak időre van szüksége ahhoz, hogy kialakítsa a megfelelő szövetségeket. 

De az időpont eltolása amiatt is fontos volt, hogy egy esetleges új választás kiírása esetén a választópolgároknak ne kelljen karácsonykor vagy szilveszterkor az urnához járulni. 

A Néppártnak a beiktatási szavazás első fordulójában abszolút többséget kell felmutatnia ahhoz, hogy Feijóo lehessen az új miniszterelnök. Ha ez nem sikerül neki, akkor tartanak egy második kört, ahol viszont már elég lesz az egyszerű többség elérése, vagyis ha több igen szavazatot kapnak, mint nemet, akkor is kormányt állíthatnak Spanyolország élére. Ha viszont mindkét voksoláson kudarcot vall, ahogy azt a baloldal feltételezi, akkor a parlamenti formációknak két hónapjuk lesz arra, hogy a megfelelő szövetségek kialakításával lehetővé tegyenek egy kormányalakítást. Ebben az esetben a király a másik jelöltnek, Pedro Sáncheznek is megadhatja a lehetőséget a beiktatási szavazáson való részvételre. Ha azonban ő sem szerzi meg a szükséges többséget, akkor a király feloszlatja a parlamentet, és újabb választásokat ír ki. 

A spanyolok soros uniós elnöksége, valamint a megfelelő támogatottság hiányából fakadó nagyobb kockázat miatt sokan arra számítottak, hogy a király ezúttal szakít a hagyományokkal, és nem adja meg a lehetőséget a jobboldalnak arra, hogy megpróbáljon kormányra kerülni. Egyes elemzők szerint az lett volna a logikus, ha a király elsőként Pedro Sánchezt kéri fel a kormányalakításra, mert ő nagyobb eséllyel szerezheti meg az abszolút többséget − kérdés persze, hogy milyen áron. 

A szocialistáknak ugyanis még mindig a legszélsőségesebb katalán nacionalista párt, a Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) igen szavazatát kellene megvásárolniuk, melynek ára egyebek mellett a katalán függetlenségi népszavazás megtartása és egy amnesztiatörvény. Utóbbi segítségével a párt volt vezetője, Carles Puigdemont megúszhatná a felelősségre vonást, amiért 2017-ben kikiáltotta a Katalán Köztársaságot.

Azt nem tudni, hogy a király döntésében volt-e szerepe annak, hogy a baloldal rendszeresen azokkal a nacionalista pártokkal köt szövetséget, amelyek szét akarják bombázni Spanyolország egységét, és még az e heti királyi konzultációkon sem vettek részt, ugyanis nem ismerik el VI. Fülöpöt államfőként. 

Borítókép: Alberto Núnez Feijóo, az ellenzéki Spanyol Néppárt elnöke és miniszterelnök-jelöltje (k) bejelenti pártja választási győzelmét Madridban 2023. július 23-án (Fotó: MTI/EPA/EFE/Javier Lizón)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.