Elképesztő fordulat: a jobboldali miniszterelnök-jelöltet kéri fel először a spanyol király

Miután VI. Fülöp meghallgatta a parlamenti pártok képviselőit, az előre hozott választásokat megnyerő jobboldal vezetőjének szavaz először bizalmat.

Tóth Brigitta (Murcia)
2023. 08. 22. 21:01
SÁNCHEZ, Pedro; NÚNEZ FEIJÓO, Alberto
Madrid, 2023. augusztus 17. Alberto Núnez Feijóo, a választásokon gyõztes Spanyol Néppárt elnöke (b2) a spanyol parlamenti alsóház alakuló ülésén, a háttérben Pedro Sánchez ügyvezetõ miniszterelnök, a Spanyol Szocialista Munkáspárt fõtitkára (j) Madridban 2023. augusztus 17-én. Az elõrehozott parlamenti választásokat július 23-án tartották Spanyolországban. MTI/AP/Paul White Fotó: Paul White
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív Alberto Núnez Feijóo vagy a szocialista Pedro Sánchez – a spanyol nép előbbire tette le a voksát, mégsem ők döntik el, hogy ki lesz Spanyolország következő miniszterelnöke. VI. Fülöp hétfőn és kedden megtartotta a kötelező párbeszédet a parlamenti pártok képviselőivel, majd eldöntötte, kit bíz meg Spanyolország új kormányának megalakításával. A király végül Alberto Núnez Feijóo mellett tette le a voksát, akinek pártja jelenleg négy voksra van az abszolút többségtől, így valamelyik nacionalista párttal kell asztalhoz ülnie, és megszerezni a hiányzó támogatásokat.

Fülöp király egy közleményben azzal indokolta a döntését, hogy nem akart szakítani a hagyománnyal, miszerint a nép bizalmát élvező jelöltet kéri fel.

A királyi találkozó után megtartott sajtótájékoztatók alapján úgy tűnt, hogy a választásokat követően kialakult patthelyzet nem sokat változott. A győztes, Alberto Núnez Feijóo és Pedro Sánchez is úgy gondolta, hogy képes az ország élére állni, de a számok azt mutatják, hogy még mindig nem tudják felmutatni a beiktatásukhoz szükséges abszolút többséget, azaz 176 kongresszusi szavazatot.

A jobboldali Vox a király előtt is kijelentette, hogy hajlandó támogatni a Néppártot a jobboldali kormányalakítás érdekében. Santiago Abascal pártvezér cserébe azt kérte Feijóótól, hogy adjon tiszteletet a Voxnak mint harmadik politikai erőnek, emellett ne vegyen részt abban az őket elszigetelni próbáló akcióban, amelyre a parlamenti pártok többsége törekszik. A Vox-vezér a VI. Fülöppel folytatott párbeszéd utáni sajtótájékoztatón elmondta: 

továbbította a királynak azon aggodalmát, hogy Sánchez jelölése esetén ismét a terrorizmus örökösei és az igazságszolgáltatás elől menekülő szökevények fogják meghatározni Spanyolország jövőjét.

A jobbközép Kanári Koalíció (CC), valamint a Navarrai Népszövetség (UPN) is azt mondta a királynak, hogy támogatni fogja Feijóo beiktatását. A baszk nacionalisták (PNV) eközben továbbra sem tudtak határozottan állást foglalni a kérdésben, képviselőjük szerint ugyanis még túl korai volt megtartani a királyi konzultációt.

A szélsőbaloldali pártokat tömörítő Sumar vezetője, Yolanda Díaz azt mondta hétfőn VI. Fülöpnek, hogy szavazatukat Pedro Sáncheznek és pártjának adják majd. Hozzátette, hogy véleménye szerint a 

Néppárt teljesen elszigetelt, és esélye sincs a kormányalakításra, tehát úgy gondolja, hogy az egyetlen járható út a progresszív kormánykoalíció megalakítása.

Hasonlóképp fogalmazott a király előtt maga Pedro Sánchez is, aki egyenesen kijelentette, hogy szerinte – hiába a választási győzelem – a Néppárt csődöt mondott, és összeomlott az urnáknál, ezért rajta kívül nincs más alternatíva, ő az egyetlen, aki képes megszerezni a parlament többségének támogatását. Ezt azzal támasztotta alá, hogy múlt héten is sikerült az utolsó pillanatban dűlőre jutnia a Junts per Catalunyával (Együtt Katalóniáért), mely végül a társhivatalos nyelvek spanyolországi és európai előremozdításának ígéretéért cserébe segített szocialista házelnököt állítani a kongresszus élére, Francina Armengol személyében. Sánchez hozzátette, hogy kormányozni akar, elkötelezettsége teljes és abszolút, kihívója kormányalakítási próbálkozása pedig időpazarlás.

Alberto Núnez Feijóo, aki utolsóként látogatta meg a királyt, a beszélgetés utáni sajtótájékoztatón megköszönte az ő beiktatása mellett állást foglaló három párt támogatását. Elmondta, hogy biztosította VI. Fülöpöt arról, hogy ha őt választja, eleget fog tenni kötelességének, és minden nehézség ellenére vállalja a beiktatásához szükséges kihívást, különösen azután, hogy megnyerte a július 23-i választásokat.

A szocialisták legfőbb szövetségesei, így a volt ETA-terroristákat is tömörítő baszk EH Bildu, a katalán republikánusok (ERC), a Galíciai Nacionalista Blokk (BNG), valamint a Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) nem volt hajlandó részt venni a királlyal folytatott konzultáción, mivel nem ismerik el őt az állam fejeként.

Borítókép: Alberto Núnez Feijóo, a választásokon győztes Spanyol Néppárt elnöke (b2) a spanyol parlamenti alsóház alakuló ülésén, a háttérben Pedro Sánchez ügyvezető miniszterelnök, a Spanyol Szocialista Munkáspárt főtitkára (j) Madridban 2023. augusztus 17-én (Fotó: MTI/AP/Paul White)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.