A Wagner katonai konvoja az Azovi-tenger közelében lévő Rosztov-na-Dona nevű településről indult meg az orosz főváros felé. A legrövidebb út az M4-es autópályán vezet, a Google adatai szerint egy autó ideális körülmények között valamivel több mint 12 óra alatt teszi meg a csaknem 1100 kilométeres távolságot. A Wagner katonái több várost is bevettek az útjuk során.
Prigozsin végül Moszkva előtt néhány száz kilométerrel hirtelen megállt és visszafordult, a világ összes politikai szakértője pedig hevesen vakarni kezdte a fejét, hogy mi miért történik.
Ekkor születhetett meg Prigozsin fejében az ötlet?
Sokan úgy vélték, hogy a Wagner-csoportnak sikerült egy viszonylag magas fokú autonómiát elérnie, Prigozsinnak pedig politikai ambíciói vannak. Egész egyszerűen foghatná a magánhadseregét, hátat fordíthatnának, Moszkvának vonulhatnának és megragadhatná a hatalmat − vázolt fel egy elméletet Szemjon Pegov − ismertebb nevén Wargonzo – orosz katonai blogger még áprilisban a Jevgenyij Prigozsinnal készített interjúja alkalmával. Pegov teóriája szerint az orosz katonai vezetés azért nem adta meg a zsoldoshadsereg által folyamatosan kért lőszerutánpótlást, mert attól tartottak, Moszkva ellen fordulhat.
Hogy bevonulhatunk Moszkvába?!
− kérdezett vissza meglepődötten Prigozsin. Hozzátette: érdekes gondolat, azonban ez még nem jutott eszükbe.
Alternatív verziók tucatjai láttak napvilágot Prigozsin haláláról
Egy orosz politikai elemző, Valerij Szolojev szerint a Wagner-vezér életben van, és a venezuelai Margarita szigeten húzta meg magát. Hozzátette, hogy Prigozsint értesítették a rá leselkedő veszélyekre, ezért nem ő, hanem dublőre utazott az augusztus 23-án az orosz Tveri terület felett lezuhant gépen. Mi tagadás, a Wagner vezére valóban tudhatott arról, hogy veszélyben van az élete az árulása és lázadása után – hiába egyezett meg Putyinnal, aki úgy döntött, hogy nem vonja felelősségre a Wagnert.
A Sputnik Belorus értesülései szerint a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka tudott arról, hogy merénylet készül a Wagner-csoport vezetője ellen, erre pedig figyelmeztette is a zsoldosvezért. Nem sokkal ezután megkérdezte Prigozsint, hogy az információ eljutott-e hozzá, aki pedig megerősítette őt abban, hogy Putyin figyelmeztette az őt készülő akciókra.
A Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin soha nem kért és soha nem kapott biztonsági garanciákat – mondta el Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök a Sputnik Belorusnak.