Justin Welby, Canterbury érseke, a világ anglikánjainak szellemi vezetője kedden lemondott. Welbyt, aki egyben az anglikán egyház legmagasabb rangú egyházi személyisége, többen is távozásra szólították fel, miután egy múlt heti jelentés megállapította, hogy nem intézkedett megfelelően, hogy megállítsák az anglikán egyház egyik sorozatos visszaélőjét – írja a Reuters hírügynökség.
Évtizedekkel ezelőtt nyári táborokban történt visszaélésekről van szó, amelyeket egy önkéntes követett el. A jelentés szerint John Smyth, egy brit ügyvéd 40 éven keresztül több mint száz fiút és fiatalembert tett ki „brutális és szörnyű” fizikai és szexuális visszaéléseknek.
A jelentés szerint Welby legkésőbb 2013-ban szerzett tudomást az ügyről, amikor érsekké szentelték.
Amikor 2013-ban tájékoztattak, és közölték velem, hogy értesítették a rendőrséget, tévesen azt hittem, hogy megfelelő megoldás fog következni. Teljesen egyértelmű, hogy személyes és intézményi felelősséget kell vállalnom a 2013 és 2024 közötti hosszú és retraumatizáló időszakért
– áll az érsek lemondó nyilatkozatában, amelyet a BBC közölt teljes terjedelmében.
„Az elmúlt néhány nap megújította bennem a régóta érzett és mélységes szégyenérzetet az anglikán egyház történelmi védelmi mulasztásai miatt” – írta Welby. „Most, hogy lemondok, ezt a visszaélések minden áldozatával és túlélőjével együtt, gyászolva teszem” – tette hozzá.
Egyházi kommentátorok és történészek szerint ez volt az első alkalom, hogy anglikán érsek lemondott egy visszaélési botrány miatt.
Keir Starmer brit miniszterelnök szóvivője azt mondta, hogy tiszteletben tartja az érsek lemondással kapcsolatos döntését. Stephen Cottrell yorki érsek, az egyház második számú klerikusa „helyes és tiszteletre méltó lépésnek” nevezte Welby lemondását.
Borítókép: Justin Welby (Fotó: AFP)