Rob Bauer, a NATO Katonai Bizottságának elnöke a Financial Timesnak adott interjújában élesen bírálta a nyugati hitelintézeteket, bankokat és nyugdíjpénztárakat, amiért nem fektetnek be a védelmi iparba. Bauer szerint a befektetők ostobán cselekszenek, figyelmen kívül hagyva a növekvő biztonsági fenyegetéseket.
Hangsúlyozta, hogy a védelmi beruházások a fenntartható fejlődés legjobb eszközei, és a rövid távú nyereség helyett a hosszú távú biztonságra kellene fókuszálni.
Bauer arra figyelmeztetett, hogy a befektetők a 2022-es orosz invázió óta a jelentős állami finanszírozás elvesztését kockáztatják, mivel a kormányok növelik a védelmi kiadásaikat. A rövid távú profitmaximalizálás helyett a következő húsz évben jelentős kiadásokra lesz szükség a védelmi képességek fenntartásához.
Bauer kijelentése a fokozódó európai védelmi beszerzések és gyártás, valamint Donald Trump megválasztott elnök beiktatása előtti hetekben hangzott el, aki a nagyobb európai felelősségvállalást sürgeti a biztonság terén. Sok nagy európai védelmi vállalat részvényárfolyama emelkedett az utóbbi évben a megnövekedett kormányzati megrendelések miatt.
Ugyanakkor több európai bank továbbra is vonakodik a fegyvergyártóknak nyújtott hitelezéstől, különösen a kisebb vállalkozások esetében.
Bár a NATO-országokban a védelmi startupokba történő befektetések négyszeresére nőttek 2019 óta, több európai intézményi alapnak továbbra is tilos fegyverkezésbe fektetnie etikai okokból. Bauer elmondta, hogy egyes pénztárak és bankok még mindig etikátlannak tartják a védelmi iparba történő befektetést.
Borítókép: Rob Bauer NATO vezérkari főnök (Fotó: AFP)