Az ellenzék is a választások mellé állt

Egyetértés volt a decemberben esedékes előre hozott választásról kedden a londoni parlamentben – egy nappal azután, hogy a brit honatyák elutasították Boris Johnson voksolásról szóló indítványát.

Judi Tamara
2019. 10. 30. 6:44
British MPs on an election debate in the Houses of Commons
A munkáspárti vezér szerint februárig van még esély a rendezett brexitre Fotó: MTI/EPA/Jessica Taylor
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetértés volt a decemberben esedékes előre hozott választásról tegnap este a londoni parlamentben – egy nappal azután, hogy a brit honatyák elutasították Boris Johnson miniszterelnök voksolásról szóló indítványát.

A konzervatív kormánypárt tegnap már más módszerhez folyamodott, csak egyszerű parlamenti többséget igénylő törvénytervezet formájában kezdeményezve a voksolást. Johnson szerint erre amiatt volt szükség, mert a brexit nyomán kialakult patthelyzetben a választások megtartása az egyetlen módja annak, hogy a parlament visszanyerje a tekintélyét.

A munkáspárti vezér szerint februárig van még esély a rendezett brexitre
Fotó: MTI/EPA/Jessica Taylor

A miniszterelnök azzal is érvelt a váltás mellett, hogy a lassan három éve a brexittel bajlódó képviselőknek mára aligha vannak építő jellegű ötleteik. A választás lehetséges időpontjáról, illetve a törvénytervezethez fűzött módosító indítványokról várhatóan lapzártánk után szavaztak Londonban.

Az előre hozott voksolás valószínűségét mindenesetre jócskán növelte, hogy a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt is mellé állt. Jeremy Corbyn munkáspárti vezető hétfő este még nem mutatkozott késznek erre, mondván: nem bízik meg a konzervatív miniszterelnökben, és abban sem, hogy a voksolással együtt a rendezetlen kilépés lehetősége is lekerül az asztalról.

Tegnap már úgy vélekedett: miután az EU hivatalosan is elfogadta Nagy-Britannia halasztási kérelmét, legalább jövő év január 31-ig újra van esély a rendezett kilépésre. – Radikális és célratörő kampányba fogunk kezdeni – ígérte Corbyn. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke eközben arról tájékoztatott, hogy a többi huszonhét tagállam hivatalosan is elfogadta az újbóli brit hosszabbítást.

Bár a választás kiírása mellett meglehet a parlamenti többség, tegnap késő délután a pártok már inkább abban nem értettek egyet, hogy mikor és pontosan kik járulhatnak majd az urnákhoz.

A Munkáspárt – kiegészülve a skót nacionalistákkal – ugyanis kiterjesztené a választásra jogosultak körét, és a 16-17 éveseknek, valamint a szigetországban élő több mint hárommillió EU-állampolgárnak is szavazási lehetőséget biztosítana. A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal tegnap este tudatta: ha a képviselők megszavazzák az ezt támogató indítványt, akkor a kormány visszavonja a törvénytervezetet.

Az említett választók nyilvántartásba vétele ugyanis legalább fél évvel tolná el a voksolást – érvelt a hivatal. A teljes képhez tartozik, hogy a fiatalok és az uniós polgárok jelentős része nem a konzervatív szavazóbázist erősíti. A legfrissebb felmérések körülbelül 13 százalékpontra teszik a konzervatívoknak a Munkáspárttal szembeni előnyét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.