Az EU-nak is fájhat a török intervenció

2019. 10. 10. 14:47
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét azzal fenyegette tegnap az Európai Uniót Recep Tayyip Erdogan, hogy 3,6 millió szíriai menekültet enged országából Európába, amennyiben az unió megszállásnak minősíti a szerdán megkezdett török hadműveletet Északkelet-Szíriában. A török elnök úgy fogalmazott: Ankarának könnyű a dolga, csak meg kell nyitnia ehhez a kapukat. A fenyegető hangvételre azt követően került sor, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közölte, amennyiben Törökország nem vet véget az offenzívának, az EU nem fogja finanszírozni a harcok térségében tervezett biztonsági övezet létrehozását, amelyet Törökország a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd fegyveres ernyőszervezettől megtisztított területeken hozna létre.

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az egyoldalú katonai akció leállítására szólította fel Ankarát. A hazai liberális médiában eközben végigsöpört a német Der Spiegel információja, miszerint magyar vétó miatt késlekedett a közös állásfoglalás.

Az EU-nak mindenesetre nem csupán a Törökország területén várakozó menekültek miatt fájhat a feje. A most Ankara által célba vett – és az SDF gerincét adó – Népvédelmi Egységek (YPG) kurd fegyveres csoport tartotta mindeddig őrizetben azt a több mint tízezer, az Iszlám Államhoz (ISIS) köthető szélsőségest, akiket a terrorszervezet „kalifátusának” összeomlása után ejtettek foglyul. Csakhogy a kurdok most a török határhoz mozgósították a leginkább harcképes alakulataikat. A BBC hírportálja egyenesen azt írta: a harcok fényében egyáltalán nem világos, hogy a kurdok folytatják-e a táborok őrzését. Az amerikai hadsereg egyébként a török akció megkezdésével egy időben őrizetbe vette, és eltávolította Északkelet-Szíriából az ISIS két hírhedten veszélyes terroristáját. A Nagy-Britanniából a polgárháborús országba érkező férfiak mintegy harminc nyugati túsz kivégzéséért felelősek.

A kurdoknak minden képességükre szükségük van. Hírügynökségi beszámolók szerint legkevesebb hétt civil áldozata van az eddigi offenzívának. Donald Trump kijelentette: Amerikának nincs félnivalója, a dzsihadisták nem az Egyesült Államokba, hanem Európába fognak szökni, mert haza akarnak térni. Az amerikai elnök szerint az európai kormányoknak egyébként számos lehetőségük lett volna az Iszlám Államhoz csatlakozott állampolgáraik őrizetbe vételére, ezt azonban nem voltak hajlandóak megtenni. A kurdok már február óta próbálták hazaküldeni az európai állampolgárságú szélsőségeseket, a nyugati országok azonban a legtöbb esetben kibújtak a felelősség alól.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.