Oldott légkör, megerősített szövetség Washingtonban

Mindvégig oldott légkörű megbeszélésről számolt be diplomáciai forrásunk Donald Trump és Orbán Viktor hétfői, fehér házi találkozójával kapcsolatban, cáfolva a Népszava címlapján tegnap megjelent információt, miszerint a kormányfőnek „húsz perc jutott” volna az amerikai elnöknél. Valójában mind a szűk körű, mind pedig az úgynevezett plenáris, diplomaták részvételével zajló találkozó mintegy fél-fél órán át tartott, állította.

2019. 05. 15. 6:05
BUDAI Gyula; SZIJJÁRTÓ Péter; BOLTON, John; ORBÁN Viktor; TRUMP, Donald; KUMIN Ferenc; PENCE, Mike; Sanders, Sarah; Kudlow, Larry; Sullivan, John
Az amerikai–magyar megbeszélések a tervezettnél jóval hosszabbra nyúltak Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A migrációval szembeni fellépés és az üldözött keresztények támogatása is közös nevezőre hozta a két felet az amerikai elnök és a magyar kormányfő hétfői találkozóján – erről számolt be kedden a Magyar Nemzet diplomáciai forrása, hozzáfűzve: mindvégig oldott légkörű, pozitív hangvételű megbeszélések folytak Donald Trump és Orbán Viktor között.

A Népszava címlapos információjára – Húsz perc jutott Orbánnak – forrásunk azt mondta, a megbeszélések a tervezettnél jóval hosszabbra nyúltak, az Ovális irodában tartott szűk körű, illetve a plenáris tárgyalások összesen mintegy egy órát tehettek ki.

Az amerikai–magyar megbeszélések a tervezettnél jóval hosszabbra nyúltak
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A szűk körű tárgyaláson Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó is részt vett. Úgy tudjuk, a diplomaták részvételével zajló plenáris részen bizonyosan nem hangzottak el bírálatok a magyar közállapotokkal kapcsolatban – noha ezt előzetesen amerikai politikusok is sürgették –, ahogyan a CEU sem került szóba.

Trump delegációja ellenben méltatta a magyar gazdasági eredményeket. Az is kiderült Washingtonban, hogy az amerikaiak érdekeltek a védelmi együttműködés elmélyítésében, és a magyar fél is nyitott fegyverbeszerzésekre az Egyesült Államokból.

De úgy tudjuk, döntés nincsen, a tárgyalásokat pedig ugyan amerikai magánvállalatokkal kell folytatni, de bizonyos fegyverek exportjához washingtoni jóváhagyás is kell.

Orbán Viktor miniszterelnök tegnap, miután hazatért Washingtonból, egy budapesti rendezvényen azt mondta: minden tekintetben sikerült megerősíteni Magyarország és az Egyesült Államok stratégiai szövetségét. A kormányfő a találkozót értékelve úgy fogalmazott a távirati iroda jelentése szerint: „Jól mértük fel a helyzetet valamikor a 2010-es évek elején.”

– Világos, hogy nagy változások előtt áll a világ, és ennek a szelét hamarosan érezni is fogjuk – kommentálta a megbeszélést Orbán Viktor. A miniszterelnök a Face­book-oldalára tegnap feltöltött videójában erős, célratörő vezetőnek nevezte az elnököt; szerinte Trump „világosfejű” vezető, célratörő ember, aki pontosan tudja, mit akar.

Közölte, Trump felkészült volt és Magyarországról is mindent tudott, amit tudni kellett, és az volt a célja, hogy jó együttműködés jöjjön létre a két ország között.

– Azt hiszem, hogy ennek érdekében sokat tettünk egy kiváló hangulatú és a kölcsönös tiszteleten nyugvó megbeszélésen. Jó nap volt ez Magyarország számára – hangsúlyozta. A miniszterelnök elmondta: nosztalgikus érzései voltak, hiszen 18 év után újra a Fehér Házban, az Ovális irodában fogadták.

A kölcsönös tisztelet és az együttműködési szándék jellemezte az amerikai elnök és a magyar kormányfő megbeszélését
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Először 1998-ban Bill Clinton elnökkel találkozott, majd később, 2001-ben George­ W. Bushsal. Megjegyezte, a mostani elnök – a fent részletezett okok ­miatt – másfajta vezető, mint az eddigiek voltak. – Éreztem a különbséget, most másfajta vezetés, célratörőbb politika érvényesül – fogalmazott Orbán Viktor a közmédiának nyilatkozva és kijelentve: Trumppal való megbeszélésük hazánk számára fontos találkozó volt.

A stratégiai szövetségesi kapcsolatokat mind a gazdaságpolitika, mind a külpolitika, mind pedig a biztonságpolitika területén megerősítették, csakúgy, mint a migráció és az üldözött keresztények ügyében – szögezte le.

Ne New Yorkból diktáljanak

– Az lenne a helyes, ha New Yorkból és Brüsszelből nem helyeznének nyomást Magyarországra sikertelen modellek végrehajtása érdekében, ugyanis míg Európában kudarcot vallottak a migrációra épülő próbálkozások, a magyar modell nemzetközi sikertörténet lett – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap New Yorkban, az ENSZ bizottsági ülésén. Magyarországon az elmúlt években olyan gazdasági növekedést sikerült elérni, amely lehetővé tette a családok nagyarányú támogatását, és a kormány ezzel is világossá tette: a bevándorlás helyett a családok támogatásában látja a helyes választ a kihívásokra, emelte ki Szijjártó. (MTI)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.