Két évszám: 1938 és 1941. Az első Tommy Vig, a második Dudás Lajos születésének éve. Hosszú, kanyargós életutak, időnként egymást keresztező pályák. Vig 1956-ban hagyta el az országot, az Egyesült Államok nyugati partján telepedett le, ahol muzsikusként, hangszerelőként, zenekarvezetőként nevet, elismertséget vívott ki magának. Dudás évtizednyi európai kalandozás után az 1970-es évek elején a Rajna-parti Neuss városban telepedett le, ahol tanári állást vállalt, és zeneszerzőként, klarinétművészként a jazzben és a kortárs zenében európai tekintélyre tett szert.
Zenék az idő mérlegén
Két veterán muzsikus, két új CD, két különböző, mégis rokonirányultság. A Németországban élő Dudás Lajos klarinétos és az Amerikából hazatért Tommy Vig vibrafonos/ütőhangszeres műfaji határokat feszegető zenékkel üzen az időtlenségnek.
Hiába a kor, az évek immár percekben mért múlása, a két mester műhelyéből rendre újabb opusok kerülnek ki. Dudás korábbi koncert- és stúdiófelvételeiből állította össze On The Third-Stream-Path (Jazzsick Records 5147 JS) című lemezének anyagát; Vig jazz- és a klasszikus szerzők időtlen szerzeményeinek új hangszereléseivel rukkolt elő Jazz jazz (Klasszikus Jazz Kft.) című lemezén. Mindkét album fohász a figyelemért, a befogadásért, az elismerésért.
Lemezének címével Dudás az 1950-es években feltűnt Third Stream, azaz a Harmadik út elnevezésű, a jazz és a klasszikus zene ötvözésére irányuló, búvópatakként ma is létező irányzatra utal. A kiváló muzsikus hat évtizedes pályája a hagyományos jazztől a popon át az atonális zenéig sok mindent magába foglal, de bármihez nyúlt, azt bearanyozta kristálytiszta intonációjú, eszményi klarinéthangja. Ebben a válogatásban az 1986–2013 közötti időszak tíz szerzeménye hangzik fel szóló, duó, trió, kvartett és szimfonikus zenekari előadásban. A tizenhét perces Concertino für Klarinette und Orchester és a nyolcpercnyi Balletmusic for Clarinet and Piano kivételével rövid, két esetben szabadon rögtönzött, inkább a kortárs zene, mint a jazz nyelvén megszólaló darabok. A klarinétot középpontba állító, szép kiállítású CD a címe ellenére annak bizonysága, hogy Dudás Lajos nem a kitaposott ösvényeken jár: a saját útját követi.
A fél évszázadot a jazz hazájában töltő Tommy Vig kitartóan hadakozik a jazz fiatalon megismert, mindmáig igaznak és igazinak tartott kifejezésmódjáért. Ami módosult felfogása szerint nem más, mint a swingalapú, progresszív nagyzenekari hangzás atonális elemekkel bővített, kortárs zeneként is értelmezhető változata. Mint új lemeze mutatja, egyként megfér benne Thelonious Monk és Beethoven, a zene két géniusza, ami itt az általuk ihletett feldolgozásokban is kifejezésre is jut.
A posztmodern esztétika piedesztálra emelhetné ezt a lemezt, amely a technika jóvoltából rájátszással korábbi felvételeket új hangszereléssel társít, egészít ki, miközben új darabokat is felmutat. A vibrafonon és dobokon játszó Vig zenei univerzumába az említetteken kívül a jazz olyan, korban és stílusban eltérő egyéniségei, mint Fats Waller és Dizzy Gillespie épp úgy beleférnek, mint a magyar népdalok, magyar nóták jazzbe oltott dallamai. Az eklektikus témaválasztást egységbe foglalja a főleg David Murray amerikai szaxofonos szólóinak teret engedő polifonikus hangszerelés.
Kemény, nyitottságot és elmélyült figyelmet igénylő, határokon átívelő lemez a Jazz jazz. Amely az európai kapcsolatra utaló Örömóda feldolgozását követően nem véletlenül zárul a magyar forradalomnak és szabadságharcnak emléket állító Budapest 1956 című nagy lélegzetű, díjnyertes szerzeménnyel.
Borítókép: Tommy Vig (Fotó: MW/Németh András Péter)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezIrodalmi csemegék a Báthory téka könyvbemutatón
Újabb öt különleges kötetet mutatnak be a Józsa Judit Galériában.
A magyarok kedvenc dokumentumfilmje visszaköltözik a moziba
A Lurdy mozi mától újra műsorra tűzte az vízilabdázók sikereit bemutató dokumentumfilmet, A nemzet aranyait, melynek csapata már a tévésorozaton dolgozik a Nemzeti Filmintézet támogatásával.
Csodálatos Beatles-relikvia talált új gazdára
Elárverezték George Harrison gitárját.
Négy nap mozizás a Balatonnál, sztárokkal, premierekkel, közönségtalálkozókkal
Júniusban újra jön a Moz.Go.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Elfogatóparancsot adtak ki Benjámin Netanjahu ellen, Szijjártó Péter azonnal reagált
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Most kaptuk: felcsaptak a lángok egy magyarországi bevásárlóközpontnál, most mentenek
Földi László: A politikusok kezdtek el titkosszolgálatot játszani + videó
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Szerződést hosszabbított Guardiolával a Manchester City
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Itt az orosz válasz Biden világháborús engedélyére
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezIrodalmi csemegék a Báthory téka könyvbemutatón
Újabb öt különleges kötetet mutatnak be a Józsa Judit Galériában.
A magyarok kedvenc dokumentumfilmje visszaköltözik a moziba
A Lurdy mozi mától újra műsorra tűzte az vízilabdázók sikereit bemutató dokumentumfilmet, A nemzet aranyait, melynek csapata már a tévésorozaton dolgozik a Nemzeti Filmintézet támogatásával.
Csodálatos Beatles-relikvia talált új gazdára
Elárverezték George Harrison gitárját.
Négy nap mozizás a Balatonnál, sztárokkal, premierekkel, közönségtalálkozókkal
Júniusban újra jön a Moz.Go.