A játékra fókuszál az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál

Január 8. és 17. között immár nyolcadik alkalommal rendezik meg Budapest különleges zenei seregszemléjét, az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivált. A januári időszakban az események az online térben érhetők el, ám a fesztivál programjainak egy részét az év során megtartják. Az ősbemutatókat is magukban foglaló koncertek mellett színházi előadások, kiállítások, családi programok, műhelyfoglalkozások és filmvetítések is várják a közönséget.

2021. 01. 04. 18:32
null
Fotó: atlatszohang.hu
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteken kezdődő Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál kiemelt témája a játék. A szervezők lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a tíznapos rendezvény célja új módszerekkel bemutatni, és ezáltal a közönséghez közelebb vinni az újzenét, a komolyzene avantgárd hagyományaiból táplálkozó irányzatát, amelyben mára műfajok széles skálájának eszköztára található meg. Mint írják, a fesztiválprogram, tekintettel a világjárványra, új technikai megoldásokat, több online közvetítést és online tartalmat foglal magába. A koncertek közönségének ezúttal is interaktív bevezető előadásokat tartanak az események kurátorai, amelyekbe mindenki bekapcsolódhat, így szórakoztató, kreatív módon kerülhet közelebb egy-egy kompozíció eszköztárához, zeneszerzői nyelvéhez. A jelenlegi járványhelyzet azonban néhány esetben megkövetelte, hogy az eredetileg januárra tervezett programok közül azokat, melyeken külföldi fellépők is közreműködnek, a tíznapos fesztiválon túl az évad hátralévő, biztonságosabbnak ígérkező részében rendeznek meg.

Január 8-án 19 órától a Zeneakadémia online felületén élőben követheti a közönség a fesztivál nyitóhangversenyét. A Vidovszky László korai műveiből rendezett szcenikus koncertpár első részében a Schröder halála című, 1975-ben komponált szóló zongoramű hangzik el. A koncerten Balog József hangszeres szólistán kívül három asszisztens lép fel, akik három különböző preparációs réteg lépésenkénti beépítésével formálják át a zongora hangját. Az est második részét, melyen többek között a Nárcisz és Echó című kamaraopera is elhangzik, március 28-án tartják a Zeneakadémia Solti termében. Az idei programsorozat rezidens együttese Christoph Ressi grazi zeneszerző és Benes Szilárd, szintén Grazban élő, magyar származású klarinétművész duója. Kettejük közös munkájának középpontjában a hangszerrel vezérelt videójáték, illetve a szabadon irányítható audiovizuális alkotás létrehozása áll, emellett interaktív installációt, workshopot, többféle koncertet is adnak a fesztivál szervezésében Budapesten. Ennek első megjelenése az E-Trafó felületén közvetített bemutatkozásuk január 9-én 19 órától, melyen megismertetik a közönséggel a game_over, valamint a Terrain Study című munkáikat.

Benes Szilárd klarinétművész és Christoph Ressi zeneszerző is bemutatkozik az Átlátszó Hang Újzenei Fesztiválon
Fotó: Átlátszóhang.hu

Január 10-én 18 órától a Fuga közvetítésében láthatjuk a Next Generation fiatal zeneszerzőket bemutató koncertet, melyen magyar, osztrák és német zeneszerzők alkotásait ismerhetjük meg a budapesti Ensemble Z előadásában, Varga Judit, Moritz Eggert és Tornyai Péter válogatásában. Ugyanitt egy héttel később a fesztivál zárásaként a CentriFUGA kortárszenei műhely zeneszerzői, mások mellett Kedves Csanád, Balogh Máté, Bolcsó Bálint tánc és szólóhangszer duójára írt műveit adják elő. Szintén magyar ősbemutatókból álló programmal készül a fesztiválra a Budapest Improvisers Orchestra. A BMC könyvtárában a WortLaute című vokális koncerten ősbemutatóként hangzik el Christoph Herndler osztrák zeneszerző Jeney Zoltán emlékére komponált I Sing Your Name című műve Kovács Lenke és az Ensemble Mobile előadásában január 11-én 19 órától. Január 15-én 19.30-tól a Müpából közvetítik a Mikamo – Közép-Európai Kamarazenekar estjét, Schubert & Tsai címmel. Ajtony Csaba vezényletével elhangzik egyebek mellett Illés Márton új vonószenekari műve, a Müpa zeneműpályázatának egyik nyertes alkotása, valamint Varga Abigél, Mathias Schmiedhammer és Ivan Buffa olyan új alkotásai, amelyek mind Franz Schubert Rosamunda-közjátékainak ihletésére születtek a fesztivál és a kamarazenekar felkérésére. Aztán január 16-án 19.30-tól a BMC hangversenytermében Dinyés Dániel Parti Nagy Lajos szövegére komponált Pierrot variációk című művét adja elő Arnold Schönberg Pierrot Lunaire-jét követően az UMZE kamaraegyüttese, Vajda Gergely vezényletével, Kolonits Klára és Erdős Attila énekszólójával.

Vajda Gergely karmester
Fotó: Átlátszóhang.hu

Az év hátralévő részében pedig számos külföldi művész lép fel. A Trafóban Lluïsa Espigolé spanyol művész multimediális zongora előadását hallhatjuk, míg az Örkény Színházban a svájci Collctif Barbare és Bíró Kriszta adja elő Agota Kristof A nagy füzet című regényének zeneszínházi adaptációját, amelyben Kurtág György és Bartók Béla művei, valamint magyar és román népzenei motívumok is helyet kaptak.

Az Átlátszó Hang fesztivál honlapja számos érdekes zenei játékot és egyéb, az eseményhez kapcsolódó tartalmat kínál.

Az előző évi fesztiválról itt olvashat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.