Debrecen ebben az esztendőben is együtt ünnepli a magyar kultúra napját a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Bihar megyei és nagyváradi szervezetével, Berettyóújfalu valamint Margitta Megyei Jogú Város Önkormányzatával. A rendkívül gazdag és tartalmas kínálatból kiemelkedik a Kölcsey Központban rögzített műsor. A Debreceni Egyetem zeneművészeti karának produkciójában Kodály, Liszt, Erkel, Bartók, Hidas és Kocsár zeneművei hangzanak el, amelyek a Kölcsey Központ közösségi oldalára kattintva hallgathatók meg. Az ünnepi esemény a DeKult Facebook-oldalán és a DeKultTV műsorában is látható.
Kitesz magáért a Kodály Filharmónia is, amely egy ritkán hallható Liszt-művet, a Szent Cecília legendáját teszi közkinccsé, a Kodály-kórus közreműködésével. A művet a filharmonikusok a 2018-as Bartók Béla kórusversenyen vették fel, s azt ma este hat órától streamelik, ettől válik megtekinthetővé a közösségi oldalukon.
A Csokonai színház bizarr körülmények között ünnepel. Újhelyi Kinga és zenésztársai visszamerészkedtek a szétbontott színházba, s megszólaltatták a művésznő Gyöngykoszorú című koncertjének hét versdalát.
A Gyöngykoszorú felvétele a romok között
Fotó: Matey István
A szereplők természetesen védősisakban léptek fel. A műsor ma este hét órától látható a színház YouToube-csatornáján és Facebook-oldalán. Akik felkeresik, Vörösmarty, Csokonai, Petőfi, Kosztolányi, Pilinszky, Kányádi és Janus Pannonius verseit hallgathatják meg. A dalokat a zongorán és harmonikán is közreműködő Dargó Gergely hangszerelte. Az ő kiemelkedő szakmai tudása és zenei érzékenysége mellé társult Szabó Krisztián gitárművész, Albert Szilárd hegedűművész, valamint Pusker János csellista hangszeres kísérete. A Csokonai színház magyar kultúra napi koncertje január 24-én éjfélig érhető el.