info
Slachta MargitTerror Háza Múzeum

Kiállítás Slachta Margitról a Terror Háza Múzeumban

Slachta Margit (1884–1974) szerzetes nővér, az első magyar női parlamenti képviselő előtt tiszteleg a Terror Háza Múzeum és a XX. Század Intézet időszaki kiállítása. A múzeum ezzel – egyedülálló módon – Magyarországon először rendez kiállítást Slachta Margit mindenki számára példamutató, kivételes erkölcsi tartásról tanúbizonyságot tevő életútjáról.
location Terror Háza Múzeum
clockmárcius 8. kedd 10:00 - március 8. kedd 18:00

A Kassán született Slachta Margit életének vezérfonala a krisztusi szeretet parancsának való engedelmeskedés volt, működése a kereszténység jegyében telt. Hite és Isten iránti elkötelezettsége határozta meg politikai alapállását, ebből vezethető le teljes közéleti tevékenysége, de ez magyarázza embertársaiért és a nemzetéért érzett felelősségtudatát is. Ebből fakadt kérlelhetetlen, következetes, a kompromisszumokat kategorikusan elutasító hozzáállása is.

A kiállítás középpontjában a konzervatív világnézetű Slachta Margit modernitása áll. Ízig-vérig modern, világlátott nő volt, aki éles szemmel felismerte korának legfeszítőbb kérdéseit, rámutatott társadalmának megoldatlan problémáira. Hazai és nemzetközi téren is megelőzte kortársait, igazi úttörő volt – nem pusztán, mint első női parlamenti képviselő, hanem többek között a nő- és családvédelem, vagy a szociális téren kifejtett tevékenysége révén is. Slachta Margitban a 20. század egyik legmodernebb és legbátrabb alakját tiszteljük, aki arra tanított minket, hogy mi is legyünk bátrak és álljunk ki az igazunkért. Ideológiai következetessége, emberi tartása és karakánsága a 21. században is üzenetértékű.

Magyarország első női parlamenti képviselője életét Krisztusnak és a rászorultak gyámolításának szentelte. Keresztény hite olyan iránytűt jelentett a számára, amely sosem hagyta cserben. A krisztusi igazság mellett állt ki akkor is, amikor a nácik dühödt zsidóüldözése ellen tiltakozott, és élete kockáztatásával mentette embertársait. De szót emelt a kommunisták egyházüldöző politikája ellen is. Nem tűrte a kiépülő bolsevik diktatúra hazugságait, a szeretetlenséget, a mesterségesen szított gyűlöletet.

Slachta Margit a krisztusi szeretet parancsának engedelmeskedve 1923-ban alapította meg a máig létező Szociális Testvérek Társaságát, amelyet évtizedeken keresztül ő maga irányított. Tevékenységének középpontjában a szociális ügyek, ezen belül a nők és gyermekek jogainak képviselete állt. Korán politikai pályára lépett és 1920-ban ő lett a magyar országgyűlés első női képviselője. A Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja nevében képviselte a főváros I. kerületét. Parlamenti felszólalásában a női választójog mellett érvelt.

A második világháború vészkorszakában nővértársaival több mint ezer ember életét mentette meg. A harcok elülte után újból parlamenti képviselői munkát vállalt. A legnagyobb határozottsággal szállt szembe az istentelen kommunista diktatúrával. Utolsó parlamenti beszédében az egyházi iskolák államosítása ellen lépett fel. Keresztény értékrendjét és az azt képviselő kérlelhetetlenségét a kommunista diktatúra nem tűrte. Életét megkímélték, de 1949-ben emigrációba kényszerítették.

A Világ Igaza elismerésben még életében részesülő Slachta Margit 1974-ben hunyt el Buffalóban, az Amerikai Egyesült Államokban. A kommunizmus bukása után még 31 év telt el, amíg végül „hazatérhetett”. Hamvait 2021. december 7-én helyezték végső nyugalomra Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.

 

Az időszaki kiállítás jegyára: 2000 Ft.
Teljes árú jegy + időszaki kiállítás jegy: 4000 Ft.

További program lehetőségek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.