Szerdától nyitva áll a külföldi kutatók előtt az óriásteleszkóp

Kína szerdától hivatalosan is megnyitja a külföldi kutatók előtt a fél kilométer átmérőjű óriásteleszkópját – írja az Origó.

Forrás: origo.hu2021. 03. 31. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztustól kezdhetik el az észleléseket

A fél kilométer átmérőjű, FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) nevű rádiótávcső a valaha épített legérzékenyebb és legnagyobb egytányérú teleszkóp. A csillagászok a világ minden tájáról ezen a honlapon nyújthatják be kérésüket mérések végzésére – közölte kedden a Kínai Tudományos Akadémia alatt működő Nemzeti Csillagászati Obszervatórium.

Valamennyi kérést elbírálják és július 20-án fogják kihirdetni az eredményeket. Augusztustól kezdhetik a külföldi csillagászok megfigyeléseiket – tették hozzá.

A kép illusztráció
Fotó: Pexels

Háromszor érzékenyebb az amerikai teleszkópnál

A Délnyugat-Kína hegyei között felállított teleszkóp a Puerto Ricó-i óriásteleszkóp decemberi összeomlása után az egyetlen ilyen kaliberű eszköz, amely külföldi asztronómusokat fog fogadni. A Kujcsou tartományban lévő Pingtangban található kínai teleszkóp háromszor érzékenyebb, mint az amerikai.

Körülötte öt kilométernyi rádiómentes zóna terül el,

ahol sem mobiltelefonok, sem számítógépek használata nem engedélyezett.

A FAST építési munkálatai 2011-ben kezdődtek, rendszeres működése szeptemberben indult, januártól a teljes teleszkóp működik. Ötszáz méteres tányérja 30 futballpályányi területet fed le, építése 1,1 milliárd jüanba (49 milliárd forintba) került.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: Pexels

Titokzatos bolygócsoportot fedezett fel a Cheops űrteleszkóp

Titokzatos bolygócsoportot fedezett fel a Cheops űrteleszkóp: 200 fényévnyi távolságra hat bolygó kering harmonikus ritmusban a TOI-178 jelű csillag körül – közölte hétfőn a Berni és Genfi Egyetem.

A TESS-nek, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) exobolygóvadász űrszondájának kamerái először három bolygóra bukkantak. A bolygórendszerrel egy nemzetközi kutatócsoport kezdett alaposabban foglalkozni, és mások mellett a Chilében lévő Európai Déli Csillagvizsgáló Espresso spektrográfjának segítségével felfedezték a rendszer két további bolygóját.

Az addig felfedezett öt égitest a Szobrász csillagképben kering harmonikusan a csillag körül. Keringési idejük 2, 3, 6, 10, valamint 20 nap. A számok aránya egyszerű törteket ad ki.

„Elméletünk alapján a harmóniába illeszkedve kellett lennie még egy bolygónak, amely keringési idejének 15 nap körül kellett lennie” – mondta Adrien Leleu berni asztrofizikus.

Tovább

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.