Az 1972-es müncheni olimpián győztes szovjet férfi kosárlabdacsapat egyik alapembere, Szergej Kovalenko aranyérmét árusítja az eBay.
HirdetésAz internetes aukció becses darabját – az 1968-as olimpiai bronzéremmel együtt – 50 ezer dolláros kikiáltási áron kínálják – írta az insidethegames.biz.
A medél ára jelenleg 15 millió forintnak felel meg és még növekedni fog
Fotó: EBAY
A 2004-ben, 57 évesen elhunyt Kovalenko centere volt annak a válogatottnak, amely véget vetett az Egyesült Államok sikersorozatának, a müncheni döntőben vereséget mérve az előzőleg az olimpiákon játszott mind a 62 meccsén győztes amerikaiakra.
Az 1972-es fináléban az Egyesült Államok már-már győztesnek látszott, az utolsó pillanatban azonban a szovjetek betaláltak a viharos véget ért, óvással is kísért meccsen, s övék lett az ötkarikás bajnoki cím.
Kovalenko medáljait egy németországi kereskedő bocsátotta árverésre az eBayen.
A portál megjegyezte, hogy a center aranyérmét tavaly szeptemberben a New Jersey-i székhelyű Heritage Auctions már árulta, de végül nem adták el.
Egy hölgy portréja
Dmitry Dubitsky orosz műgyűjtő a Magyar Nemzeti Levéltárnak ajándékozta Dudits Andor Női portré című olajfestményét. Ennyi a hír, és hozzá némi magyarázat: az alkotást egy német galériában fedezte fel az ajándékozó, aki küldetésének érzi, hogy a külföldön található magyar festőművészeti alkotásokat felkutassa és megismertesse a hazai nagyközönséggel. De vajon mi motiválja a gyűjtőt, és ki volt Dudits Andor?
Történelmünk során számos hazai gyűjtemény megsemmisült vagy szétszóródott, rablás, fosztogatás áldozata lett. Az is hétköznapi eset, hogy egy 56-os magyar örököse, aki már nem is beszél magyarul, árverésre bocsátja a hagyatékban talált műveket. Ezek után bárhol a világban felbukkanhatnak magyar vonatkozású remekművek, és egy kis szerencsével haza is kerülhetnek.
Az viszont már kevésbé közismert, ki volt Dudits Andor. Pedig az alkotásai között járunk. Miért merült feledésbe a neve? Ez sem véletlen: a két világháború közötti politikai elithez való kapcsolódása megrendeléseket is hozott a festőművész számára. Dudits 1944-ben meghalt, így esélye sem volt védekezni az ellene felhozott vádak ellen ’45 után. Dekadens, kismester, elmondták mindennek, és főképp agyonhallgatták. Díszsírhelyét a Farkasréti temetőben megsemmisítették, annak ellenére, hogy az 1890-es évektől kezdve számos díjjal ismerték el tehetségét.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.