Nullára csökkent a mérce a magyar atlétika számára, mert versenyzőink nem szereztek pontot a tavalyi olimpián, Sydneyben. Ebből is következett, hogy az idén a turisták itthon maradtak, persze ezúttal nem volt szükség arra, hogy a sportolói létszámot bővítsék azért, hogy több vezető utazhasson ki az olimpiára. A szakvezetés szigorú kiküldetési szintet határozott meg, s ezt tizenöt versenyzőnek sikerült teljesítenie, közülük azonban Divós Katalin doppingügye, Szentgyörgyi Katalin sérülése miatt kénytelen volt itthon maradni.
A csapat jelentős hiányossága már a rajt előtt megmutatkozott, ugyanis a világversenyek története során először fordul elő, hogy egyetlen magyar futó sem indulhat a legnépszerűbb és leglátványosabb versenyszámokban. Így az ügyességi atlétákra vár az a feladat, hogy bebizonyítsák: a sportág magyarországi élmezőnye a világversenyen többet ér a nullánál.
A tizenhármak ez évi eredményeit nézve ez nem tűnik nehéz feladatnak, habár atlétáink a sydneyi olimpián is bizonyították, hogy képesek minden előzetes várakozást is alulmúlni. A mindöszsze négy női versenyzőnk közül a távolugró Vaszi Tündétől várható a legjobb helyezés, akinek több világversenyen már sikerült bejutnia a döntőbe. A nagyon tehetséges Győrffy Dóra egy hete két méter fölé repült, s bár a magasugrás az egyik legbizonytalanabb versenyszám, reméljük, a 193 centiméteres selejtezőszint a BEAC atlétanőjének nem jelent leküzdhetetlen akadályt. Az utánpótlás reménysége, a gerelyhajító Szabó Nikolett az idén 64,62 méterre javította az országos rekordot, s ha ezt a csúcsteljesítményt a világbajnokság légkörében meg tudja ismételni, akkor finalista lehet.
A három férfi diszkoszvetőnk közül Fazekas Róbert 68,09 méteres dobásával a világranglista 5. helyén áll, s ha a tavaszi formáját sikerül átmentenie ez a dobóknál nem egyszerű feladat , akkor kellemes meglepetést szerezhet.
A magyar atlétika becsületét a férfi kalapácsvetők menthetik meg. A világbajnoki ezüstérmes Németh Zsolt hónapok óta sérült, ezért az idén az idegfeszítő válogatási csata elmaradt. A Dobó SE-ből a Haladásba igazolt Annus Adrián 83,39 méteres eredményével jelezte fejlődését, amit a világbajnoki szereplésével bizonyíthat is. Az olimpiai bajnok Kiss Balázs felkészülése az idén sem volt sérülésmentes, de így is többször dobta a kalapácsot 80 méternél meszszebbre. A veszprémi atlétára már nagyon ráférne a siker, ugyanis atlantai győzelme óta világversenyen nem állhatott dobogóra. Talán megengedhetünk magunknak annyi szubjektivitást, hogy Annus és Kiss mellett nagyon szurkolunk majd a 35 éves Gécsek Tibornak, aki az elmúlt évre tervezte sikeres pályafutásának a befejezését, de mivel az olimpián csak hetedik lett, ezért a szebb búcsú reményében folytatta. Gécseknek ez lesz a hatodik világbajnoksága, eddig mindig döntőbe jutott, s kétszer a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Hatalmas bravúr lenne világbajnoki aranyérme, amellyel még egyetlen magyar atléta sem büszkélkedhet.
Az idősebb és a fiatalabb generáció versenyzőivel vág neki a német válogatott az évszázad első világbajnokságának. A tapasztalt korosztály képviselői közül két olyan versenyző indult, akik többször utasították maguk mögé az ellenfeleket a vb-erőpróbák sorsán, most viszont jogos kételyekkel várják az újabb megmérettetést: a négyszeres diszkoszvető világbajnok Lars Riedel és a háromszoros súlylökő vb-győztes Astrid Kumbernuss.
A 34 esztendős diszkoszvető szerint Edmontonban 68 és 70 méter közötti teljesítménnyel lehet majd feljutni a dobogóra, erre pedig ő maga is képes lehet. Azok az idők már elmúltak, amikor az elvárások izgattak, és kizárólag a világbajnoki cím megszerzését tartottam elfogadható eredménynek. Ezúttal egészen lazán állok neki a feladatnak magyarázta Riedel, aki májusban még térdoperáción esett át.
A női súlylökés címvédője, Kumbernuss keserves felkészülési időszakra tekint vissza, könyöksérülése miatt a német bajnokságról is kénytelen volt lemondani és a fájó pillanatokban nem szégyelte a könnyeket sem. A harmincegy éves sportolónő értetlenül áll a tények előtt: amíg az edzések során rendre a 20 méteres határ közelébe jut, addig a verseny hangulatában mindezt nem tudja megismételni.
Astrid Kumbernuss ezt így magyarázta: Nem állok elég lazán hozzá a feladathoz és hiányzik belőlem a magabiztosság is. Így szó sem lehet arról, hogy mint esélyes vágjak neki a világbajnokságnak. Ilyen rossz kiindulási helyzetben még soha nem voltam. Ennek megfelelően csak két lehetőség áll előttem: minden vagy semmi. Éppen úgy dobogóra kerülhetek, mint ahogy kieshetek a selejtezőben.
A német csapat egyetlen tagja érkezik úgy a világbajnokság színhelyére, hogy előzőleg egyetlen komoly versenyen sem indult: Nils Schumann. Az olimpiai játékok egyik legnagyobb szenzációjáról gondoskodó versenyző, a 800 méteres síkfutás győztese Sydney óta számtalan problémával volt kénytelen megbirkózni: egyesületet és edzőt is cserélt, visszatért korábbi mesteréhez Dieter Hermannhoz, aki tizenhat esztendős kora óta irányította pályafutását. Szakított barátnőjével, a színes bőrű, magasugró Amewuval, aki döntős volt Sydneyben, és aki megunta, hogy mindig csak úgy emlegessék, mint az olimpiai bajnok barátnőjét. A német versenyzőnek rá kellett döbbennie arra, hogy a szponzorokhoz vezető úton nem elég az arany csillogása, le kell küzdeni azt a feltételezést, hogy talán doppinggal jutott el a sikerig. Mindezek ellenére a huszonhárom esztendős Schumann, a rá annyira jellemző magabiztonsággal várja a vb kezdetét: Számomra a világbajnokság lehetőség arra, hogy bizonyítsak. Sydney óta tudom: ha megfelelően edzettem, és okos taktikával futok, akkor a legjobb lehetek!
A MAGYAR CSAPAT (a versenyző neve után az idei legjobb eredménye, valamint helyezése a világranglistán): Annus Adrián (kalapács), 83,39 m (2. a világranglistán), Gécsek Tibor (kalapács) 81,76 (5.), Kiss Balázs (kalapács) 81,36 (6.), Fazekas Róbert (diszkosz) 68,09 (5.), Kővágó Zoltán (diszkosz) 66,93 (13.), Varga Roland (diszkosz) 65,27 (18.), Kürtösi Zsolt (tízpróba) 8099 pont (17.), Zsivótzky Attila (tízpróba) 8173 (12.), Urbanik Sándor (50 km gyaloglás) 3:48,41 (11.), Győrffy Dóra (magas) 200 cm (4.), Molnár Krisztina (rúd) 441 (19.), Vaszi Tünde (távol) 676 cm (15.), Szabó Nikolett (gerely) 64,62 (8.). A csapatból elsőként a rúdugró Molnár Krisztina mutatkozik be, magyar idő szerint szombaton 16,45 órakor kezdődő rúdugrásban próbálja meg teljesíteni a 440 centiméteres selejtezőszintet. A három kalapácsvetőnk 18 órától a döntőbe jutásért küzd, amelyhez 79,50 méter szükséges. A gerelyhajító Szabó Nikolett számára 22.35-kor kezdődik a selejtező.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
