- Labdarúgás -
Megtartotta első edzését a magyar felnőtt válogatottnál Gellei Imre. Aztán a másodikat is, amely tegnap már a harmadik volt a sorban… Az MLSZ elnökségének rendkívüli ülése után Bozóky Imre szövetségi elnök által megbízott szövetségi kapitány – akit helyesebb lenne eredeti munkaköre alapján szövetségi edzőnek nevezni – délelőtt Dunavarsányban elsősorban „ismerkedett” az A keret tagjaival, délután Kecskeméten az U21-es válogatottat készítette fel a ma délutáni mérkőzésre, majd Budapestre autózott, hogy este fél nyolctól újra a „nagyoknak” vezessen gyakorlást a Népstadionban.
A nemzetközi futballban igen sajátságosnak számító „munkamegosztás” Gelleinek nagy megtiszteltetést jelent:
– Váratlanul ért a felkérés, de természetesen óriási megtiszteltetés a számomra és komoly szakmai kihívást is jelent – nyilatkozta a szakember. – Nem tervezek komoly változtatásokat a keretben, csak az a célom, hogy olyan együttest küldjek pályára, amelyik hittel, becsülettel hajtja végig a mérkőzést, és úgy zárja a 90 percet, hogy amiatt senkinek ne kelljen szégyenkeznie. Hosszabb távra nem tervezhetek a felnőtt együttesnél, mert nem tudom, hogy mennyi időre szól a megbízatásom.
Bevallása szerint első szóra elfogadta a vasárnap esti felkérést, mert nem cselekedhetett másként.
– A szövetség alkalmazásában állok mint az utánpótlás-válogatott szakvezetője. Ez volt a fő indok, amiért igent mondtam. S azért sem utasíthattam el a megkeresést, mert egyszer az MTK, egyszer pedig a Vasas edzőjeként már felkértek erre a posztra, s mindkétszer visszaléptem.
Az első edzés tapasztalatait így foglalta össze:
– A másfél óra alatt szerettem volna éreztetni a játékosokkal: azt várom tőlük, hogy legyenek bátrak, és vállalják önmagukat. Arra ösztönzöm őket, hogy kockáztassanak, igyekezzenek tudásuk legjavát adni a Népstadionban. Természetesen láttam a 3-1-es vereséget, de annak körülményeit nem ismerhetem, hiszen a „kicsikkel” voltam, s nem a felnőtt játékosok között. Az azonban nyilvánvaló volt számomra, hogy mindenki nyerni akart, ám talán túl sokan fogtak ki rossz napot. Terveim szerint a románok ellen változtatok a taktikán, de úgy vélem, a csapatnak elsősorban morálisan kell megújulnia szerda estig.
A válogatott edzői stábjában egy változást történt: Dajka László, a Békéscsaba szakvezetője segíti a kapitány munkáját. Ami a keretet illeti: Bodnár László, a Dinamo Kijev hátvédje visszatért az utánpótláscsapathoz, érkezett viszont Győri János, az MTK és Dragóner Attila, az FTC futballistája.
*
A román válogatott tegnap délben úgy érkezett meg Budapestre – legalábbis az új szövetségi kapitány, Gheorghe Hagi szavai szerint –, hogy végleg válságba dönti a magyar labdarúgást. Pedig – a jelentések szerint – Hagi az elutazás előtt tartott utolsó sajtóértekezletén igyekezett visszafogottan nyilatkozni…
– A magyarok veresége ugyan megnyugtató volt számunkra, csak a nagy kényelmünk nehogy megbosszulja magát – mondta a román kapitány, aki nem is kívánt azzal foglalkozni, hogy milyen mértékben növekedtek a román válogatott esélyei.
– Csak a budapesti mérkőzésre gondolok, amelyet mindenképpen meg kell nyernünk. A győzelem több okból is kötelező: egyrészt meg kell védeni a címeres mez becsületét, másrészt köztudott, hogy milyen hatalmas rivalizálás van labdarúgásban a két ország között. A magyarok veszélyesek, mindig nehéz ellenük játszani. Most sem lesz másként, mégha ki is kaptak Grúziától. A vereség ösztönzőleg hathat, ám abban bízom, hogy végleg válságba döntjük a magyar labdarúgást! – tette hozzá nemzeti öntudattól fűtve Hagi, aki 21 fős keretéből minden játékosra számíthat.
Az utánpótlás válogatott ma 16.30-tól Kecskeméten fogadja Románia korosztályos együttesét Európa-bajnoki selejtező mérkőzésen. Ha nyer, már biztos második az ötcsapatos csoportban, és – ha a hét legjobb csoportmásodik közé kerül – selejtezőt játszhat a legjobb nyolc közé jutásért. Döntetlen esetén akkor jut tovább, ha legalább egy pontot szerez az utolsó fordulóban Olaszország ellen, míg ha kikap Romániától, nyernie kell az októberi zárótalálkozón. A kecskeméti összecsapást a nyugdíjasok, a diákok és a katonák ingyen nézhetik meg a helyszínen, a belépő ára 400 forint.
Így működik a négyévente ismétlődő közvélemény-befolyásolás
