Haller rosszul lett a célban

Világbajnoknak, a világ legjobbjának lenni nagyszerű érzés. A luzerni világbajnokságon a célba érkezés óta megtapasztalhatta ezt a Haller Ákos, Pető Tibor kétpárevezős is. Egy csapásra népszerűek lettek, a szegény rokonból főszereplők. Talán még ők sem érzik, hogy a sportág első magyar világbajnoki aranyérmével mennyit tettek a hazai evezőssportért.

Kocsi Tibor
2001. 09. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Evezés -

Ha legközelebb a szegényes, kopott MTK-csónakház stégjéről vízre teszik a hajójukat, és harmonikus mozdulatokkal siklanak majd lefelé a Soroksári-Duna-ágon, a korhadó csónakból horgászók odaszólnak a szomszédnak, fejükkel Hallerék felé biccentve: a világbajnokok! Sokan a mostani tv-bejátszásokból tudták meg, mi is a különbség a kajakozás és az evezés között. Talán a potenciális támogatók is látták, s a jövőben már eredményeikhez illően valóban profi körülmények között edzhetnek.
– Reméljük, a lehetőségeink javulnak majd – mondta erről Haller Ákos. – Eddig ugyanis sokat számított, hogy mindketten biztos családi háttérrel rendelkeztünk, a szüleink segítettek nekünk. Nélkülük nem juthattunk volna el eddig. Talán most már a saját lábunkon is meg tudunk majd állni, mert a legfontosabb célunk az olimpiai bajnoki cím kivívása.
Mi más célt is tűzhetne ki magának egy világbajnok páros?! Ebbe még az is belefér, hogy belekóstolnak a négypárevezésbe is. Mint mondták, most van egy nagyon tehetséges fiatal mohácsi kettős, velük ülnének össze. Persze nem a világbajnokságon, hanem más kisebb versenyeken. Van ennek a tervnek egy nagyon szép emberi oldala is: mindezt azért teszik, hogy a fiatalabbak lássák, van értelme keményen készülni. A fantasztikusan izgalmas döntő persze még sokáig beszédtéma lesz.
– A győzelem után nem sokkal furcsa mód arra gondoltam, hogy megvalósult a nagy álmom, itt a díjkiosztó, játsszák a Himnuszt, átadják az érmeket, de leginkább mégis arra vágyom, hogy lefeküdjek, és egy kicsit pihenhessek. A kimerültségtől egyszerűen rosszul voltam – elevenítette fel a díjkiosztás körüli történteket Haller Ákos.
– A képernyőn is látszott, hogy nagyon elfáradtak. Mennyi volt a pulzusuk a célban?
– Az alappulzusszámunk ötven körüli, de az izgalom miatt a rajtot megelőző másodpercekben már száz fölé emelkedik, ezzel felkészül a szervezet a várható nagy terhelésre. A versenyen az utazósebességnél elérünk a 180-190-es tartományba, a hajránál pedig nálam kétszáz fölé is felmegy.
– A kajakozók egy nap, délelőtt, délután akár öt számban is hajthatnak. Evezésben ez nyilván elképzelhetetlen.
– Igen, már csak a táv hosszúsága, a kétezer méter miatt is. Ez annyira intenzív, hogy néhány óra alatt nem lehet teljesen kipihenni.
Van is ebben igazság, hiszen a valaha élt legeredményesebb evezős, az ötszörös olimpiai bajnok angol Steve Redgrave negyedik győzelme után, miközben tökéletesen kimerülve állt a parton, azt mondta a körülötte álló újságíróknak: ha őt még egyszer hajó közelében látják, szó nélkül lőjék le.
– Verseny közben szoktak egymással beszélni?
– Csak egy-két szót váltunk a hajóban, ha szükséges – vála-szolta Haller. – Általában én beszélek, mert Tibi ül előttem, ő sokkal jobban hallja, amit mondok, mint fordítva. De legtöbbször semmit nem kell mondani, érezzük, mit kell tennünk.
Vége a versenyeknek, egyelőre még egy kis örömevezésre sem vágynak. Most nyaralnak, aztán lesz mit tenniük a parton is. A 24 esztendős Haller végzős orvostanhallgató, az államvizsgájára készül, a 21 éves Pető pedig most kezdi el a könnyűipari műszaki főiskolát. De aligha tévedünk, néhány hét múlva önkéntelenül is a csónakházhoz viszi majd őket a lábuk, leemelik az állványról a hajót, megsimogatják, vízre teszik, és az ősz közeledtét jelző partok között méltóságteljes mozdulatokkal eveznek egy jót.

Kárpótlás az elmúlt évekért. A páros felkészítését a szövetségi kapitány, Melis Zoltán mellett Ficsor László és Dani Zsolt végzi. A két szakember sajátos elégtételt érezhetett, amikor a tanítványok feljutottak a csúcsra. Dani versenyzőként, Ficsor edzőként közel állt már ehhez, ám a kilencvenes évek közepén elmaradt a nagy siker. A szegedi evezős Mitring Gáborral, bár sok nagy versenyt nyert, világbajnokságon csak a negyedik helyig jutott, s akkor éppen Ficsor volt az edző. – Kifejezetten a srácok kérték, hogy én készítsem el a felkészülési tervüket, s ez nagyon jólesett – meséli Ficsor. – Haller a Szegedi VSE versenyzője, Pető váci, én pedig a Danubiusnál dolgozom, ezért a napi edzéseiket nem tudtam irányítani. Melis Zoltán mellett Dani Zsolt volt segítségükre, s úgy érzem, hallatlan tudatosságuknak köszönhetően ez sem okozott problémát. (S. N. Zs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.