Záróra előtt a brazilok is beestek

Mennybemenetel és apokalipszis, eufória és letargia, hősök és lesajnáltak. A szerda esti európai vb-pótselejtezők után a románok és a csehek nemzeti tragédiája mellett dicshimnuszoktól hangos a német, a szlovén, a belga és a török sajtó. Dél-Amerikában a brazil válogatott végül mégis elkerülte a pótselejtezőt, míg tegnap Írország biztosította helyét a jövő évi, japán–koreai rendezésű világbajnokságra.

Munkatársunktól
2001. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Szlovénia boldog, hiszen először vívta ki a vb-részvétel jogát. Srecko Katanec szövetségi kapitány csapata úgy búcsúztatta el a románokat, hogy Ljubljanában egy helyzetből két gólt rúgott (2-1), s a bukaresti egykapuzást is megúszta egyetlen kapott találattal (1-1). A ljubljanai Brnik repülőtér autóparkolójában 15 ezer szurkoló várta a még aznap éjszaka hazaérkező válogatottat, a drukkerek Srecko Katanec és a bukaresti gólszerző Rudonja nevét skandálták. A pénzhiánnyal küszködő szlovén szövetség azonnal 4,5 millió eurós (4 millió dollár) támogatásra számíthat a nemzetközi szervezet, a FIFA részéről.
Romániában a lapok „katasztrófának”, „összeomlásnak”, „tragédiának” nevezik a válogatott kiesését, de mindez nem fejezi ki hűen azt a „feneketlen elkeseredést és kiábrándultságot”, amelyet a szurkolók és a szakemberek éreznek. A Gazeta Sporturilor – teljes joggal – „a földkerekség lemázlisabb csapatának” nevezi az ellenfelet. A félistenként tisztelt Gheorghe Hagi szövetségi kapitány viszont magára vállalta a felelősséget, amikor kijelentette: játékosai egyénenként megállták a helyüket, de csapatként nem ütötték meg a kívánt szintet, s ezért kizárólag őt érheti szemrehányás.
Dortmundban az óriási tét szárnyakat adott a német válogatottnak, amely negyedóra alatt megrendítő csapást mért az ukrán „hadtestre”, s ezzel nem szakadt meg az 1954 óta tartó sorozat: a Nationalelf sorrendben tizenharmadszor lesz ott a vb-n. A tizenöt perc alatt lőtt három gól, és a 4-1-es végeredmény után Franz Beckenbauer, a német futballszövetség (DFB) alelnöke így nyilatkozott: „Elképzelhetetlennek tartottam, hogy a vb-t nélkülünk rendezik meg. Remélem, ezzel vége a szövetségi kapitány személye körüli vitáknak.”
Rudi Völler megkönnyebbülten állt az újságírók elé. „Az utóbbi nyolc nap nem volt könnyű sem a játékosok, sem a szakmai stáb számára, de azt hiszem, csapattá értünk. A rengeteg kritika sok tanulsággal szolgált számomra, nagyon sokat kellett kiállnom az előző nyolc hétben. Karácsony előtt mindenképpen eldől, hogyan tovább” – mondta a szakvezető.
„Méltatlan és szégyenteljes búcsúnak” nevezi az egyik vezető cseh lap, a Lidové Noviny a válogatott Belgium elleni újabb vereségét. A szakírók és a közvélemény nem érti, hogy azok a játékosok, akik a legjobb európai klubokban meghatározó embereknek számítanak, hogyan tudtak két vereséggel kiesni a belgák ellen. A 0-1-gyel zárult prágai mérkőzés után több ezer szurkoló követelte Jozef Chovanec szövetségi kapitány lemondását, aki azonban közölte: sorsáról a szövetség dönt. A csehek sorrendben harmadszor nem jutottak ki a világbajnokságra, a korábban már többször leírt belgák viszont egymás után hatodszor lesznek ott a világ legjobbjainak mezőnyében.
Az Ausztriát 6-0-s összesített gólkülönbséggel kiütő török válogatott 47 évet várt a szerda esti pillanatokra. Az isztambuli Al Sami stadionban 5-0-ra megnyert találkozó után meglepetésre lemondását fontolgatja Senol Günes szövetségi kapitány.
„Az utóbbi hónapokban rengetegen kritizálták a munkámat, és mindenbe beleszóltak. Most még rosszabb lesz a helyzet, mert mindenki úgy érzi majd, hogy neki kell összeállítania a vb-keretet. Nem tudom, hogy szükségem van-e erre” – mondta Günes.
A dél-amerikai csoportban Brazília az utolsó fordulóban 3-0-ra győzött Venezuela ellen, így a harmadik helyen végezve elkerülte a pótselejtezőt. A négyszeres világbajnok futballnagyhatalom válogatottjának négy szövetségi kapitánya volt a 18 forduló alatt. A jelenlegi szakvezető, Luis Felipe Scolari hatodik meccsén ült a kispadon. A pótselejtezős helyet Uruguay szerezte meg az Argentína elleni 1-1-es döntetlenjével, a Copa America-győztes Kolumbia nem lesz ott a vb-n.
***
Világbajnoki pótselejtezők, visszavágók: Németország–Ukrajna 4-1 (továbbjutott: Németország 5-2-vel), Csehország–Belgium 0-1 (tj.: Belgium 2-0-val), Románia–Szlovénia 1-1 (tj.: Szlovénia 3-2-vel), Törökország–Ausztria 5-0 (tj.: Törökország 6-0-val), Irán–Írország 1-0 (tj.: Írország 2-1-gyel).
Dél-amerikai selejtezőcsoport, 18. forduló: Brazília–Venezuela 3-0, Paraguay–Kolumbia 0-4, Uruguay–Argentína 1-1, Chile–Ecuador 0-0, Peru–Bolívia 1-1. A végeredmény: 1. Argentína 43 pont, 2. Ecuador 31, 3. Brazília 30 (31-17), 4. Paraguay 30 (29-23), 5. Uruguay 27 (19-13), 6. Kolumbia 27 (20-15), 7. Bolívia 18, 8. Peru 16 (14-25), 9. Venezuela 16 (18-44), 10. Chile 12.
A vb-résztvevők: Kamerun, Nigéria, Szenegál, Tunézia, Dél-afrikai Köztársaság (Afrika), Franciaország, Lengyelország, Svédország, Spanyolország, Oroszország, Anglia, Horvátország, Portugália, Dánia, Olaszország, Szlovénia, Törökország, Belgium, Németország, Írország (Európa), Argentína, Ecuador, Brazília, Paraguay (Dél-Amerika), Costa Rica, Egyesült Államok, Mexikó (Concacaf-zóna), Japán, Koreai Köztársaság, Kína, Szaúd-Arábia (Ázsia). A harminckettedik résztvevő az Uruguay–Ausztrália pótselejtező-párharc győztese lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.