Elhanyagolt nemzedék

Salánki Miklós
2001. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tükör nem hazudik, ezért bizonyos kor után az ember nem szívesen szembesül a kegyetlen valósággal. Tizennyolc évesen viszont általában még a hiúságunkat is kielégíti a visszanéző kép. Éppen ezért volt mellbevágó, hogy a KSH Népességtudományi Kutató Intézete (NKI) tükröt tartott a tizennyolc éves magyar férfiak elé, és az 1998-as felmérés nemrég közölt adatai ijesztőek. Kiderült: a tizennyolc éves férfiak ugyan 1973 óta 4,6 centiméterrel magasabbak lettek és 5,3 kilóval nehezebbek, de amíg 25 éve a sorkötelesek 4,1 százaléka, addig 1998-ban 26,4 százalékuk volt alkalmatlan a katonai szolgálatra. A kutatók szerint ugyan a jelentős különbségben közrejátszott, hogy 1975-ben a sorozásnál alacsonyabbra tették a mércét, és három éve a vizsgálati módszerek pontosabbak voltak. Az viszont vitathatatlan, hogy a sorkötelesek fizikai állapota jelentősen romlott.
A szakemberek szerint ebben jelentős része van a túltápláltságnak, a fizikai aktivitás csökkenésének. Hazánkban az ország teljes lakosságának a biológiai felmérése nem történt meg, így a tizennyolc éves férfiak adataiból kell következtetni a népesség más csoportjainak egészségi állapotára is.
Tehát míg a politikai rendszer változott, diktatúra helyett demokráciában élhetünk, és a gazdaság az elmúlt tíz évben jelentősen fejlődött, hazánk lakosságának fizikai állapota romlott. Dicsekedhetnénk azzal, hogy mi, újságírók, ezt előre leírtuk, mert a felmérésben részt vett fiatalok a nyolcvanas évek elején születtek, amikor a magyar sport egészségmegőrző hatása fokozatosan csökenni kezdett. A sorozáson megjelent fiataloknak a nyolcvanas évek végén kellett volna elkezdeniük rendszeresen mozogni, sportolni. Akkor viszont anyagi okok miatt sorra megszüntek a magyar sport alappillérei: a sportiskolák. A csődbe jutott egyesületeknek pedig kényszerűségből egyre kevesebb jutott az utánpótlás-nevelésre. Például az alapsportágnak számító atlétikában az elmúlt két évtizedben a szakosztályok és az edzők száma a harmadára csökkent, az igazolt atléták létszáma a felére fogyott.
A kirakat persze csillogó volt, az olimpiai és világbajnoki érmek eltakarták, hogy a piramis alapja fokozatosan gyengül.
A jelenlegi sportvezetés nem csupán felismerte, hanem meg is akarja állítani ezt a negatív folyamatot. Az elmúlt három évben az állam egyre nagyobb öszszeget fordít a sportra, s habár még mindig nem értük el az európai átlagot, de a támogatás 1997-hez képest a háromszorosára nőtt. Az Ifjúsági és Sportminisztérium több olyan programot indított el, amely az alapok megerősítését segítheti: a Nemzeti atlétikai program, a labdarúgó Bozsik-program, az utánpótlás-nevelést segítő Héraklész-program. Ha a szép tervek valóra válnak, akkor a rendszerváltás után született gyerekeknek már több lehetőségük lesz a rendszeres mozgásra.
Az NKI felméréséből az is kiderült, hogy a sorköteles férfiak 13,37 százaléka „elmezavar” miatt kapott felmentést. Ez a megdöbbentő arány természetesen nem azt jelenti, hogy hazánkban 100 fiatal közül 13 értelmi fogyatékos, csupán különböző pszichológiai betegségre hivatkozva (tériszony, klausztrofóbia) próbál sikerrel kibújni a katonai szolgálat alól. Ez pedig azt jelzi, hogy honfitársaink lelkiállapota roszszabb, mint a fizikai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.