Cseppben a tenger

Malonyai Péter
2002. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell mindent értenem. Lévén a magyar futball a téma, talán jobb is, ha teli vagyok kételyekkel, mert ha az a valóság, ami a látszat, akkor sokkal mélyebben van a sportág, mint hiszem.
Két példa, két csepp a tengerből.
A Marcali csapatát elhagyta az edzője. Nagy László úgy tartotta becsületesnek, hogy veszi a kalapját, ha már az elnök, Molnár István is ezt tette. Ugyanis Molnár hívta őt Marcaliba, így szerinte az a legkevesebb, ha távozik, elvégre régi igazság, hogy az rendeli a nótát, aki fizeti a zenészt.
Ez eddig rendben van, mi több, a gesztus igazán lovagias. Az viszont már furcsa, hogy a kispad ismét Menczeles Iváné lett. Menczeles Nagy előtt edzője, Nagy alatt pedig szakmai igazgatója volt a csapatnak.
Most direktor és tréner egy személyben.
Minden tiszteletem Menczelesé, hiszen főszerepe van abban, hogy a marcali csapat a másodosztály meghatározó együttese lett, ha ő nincs, fölteszem, nem álmodozhattak volna (mert álmodoztak) a városban az NB I-ről. Azt viszont nem értem, hogy ha már menesztették – nyilván okkal –, miért maradhatott a télen, s ha edzőként nem volt rá szükség, miért térhetett vissza a kispadra – most? Aligha valószínű, hogy néhány hét alatt olyan személyiségjegyekkel gazdagodott (esetleg szegényedett), hogy alkalmasabb a feladatra, mint volt az őszi szezon zárásakor.
A marcali színjáték szereposztása azt sugallja, hogy a kivagyiságról szól a darab. Rendre a belső csaták (rész)eredményeivel léptek a szereplők a nyilvánosság elé, a finálé pedig azt sejteti, hogy a nagy célt végül is sikerült elérniük: az elnök távozott.
Az pedig, hogy közben egy méltán elismert edző, nevezett Nagy László egzisztenciájával játszadoztak, s azt is elérték, hogy ne az eredményei okán essen szó a marcali csapatról, az ugyan kit érdekel?
Ezt sugallják a külvilág elé tárt részletek, ha más a lényeg, akkor viszont egyszerűen érthetetlen a történet. A lehető legrosszabb a helyzet, mert egyértelműsíti, hogy a szakma szempontjai egy pillanatig se voltak befolyással a történtekre.
A másik példa a Dunaferré. A csapatot pontoktól fosztották meg, mert nem fizette ki a Marcaliból (éppen Marcaliból!) szerződtetett kapus vételárát. Érvük szerint azért nem tették, mert sokallták az összeget. Indokuk legalább annyira érthetetlen, mint néhány szakember véleménye, mely szerint minden körülmények között a pályán elért eredményeknek kell dönteniük a helyezésekről.
Kétségtelen, az az ideális, ha a futballisták döntenek az eredményről, ám az sem árt, ha a vezetők mindent megtesznek azért, hogy tényleg a gólokról szólhasson a mese. Mondjuk azzal, hogy a kért összeget a tárgyalások során vitatják, s nem utólag, meg azzal is, hogy szemük előtt lebeg a szabály, mely szerint fizetség híján jön a pontlevonás.
Ha valahol a ,,majd csak lesz valahogy!” elve irányítja a hétköznapokat, ott aligha beszélhetünk tudatos, előrelátó, körültekintő klubirányításról.
Hajlok rá, hogy mifelénk a minimum is emberfeletti energiát igényel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.